Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je nedavno oštro kritikovao britanskog premijera Kira Starmera, francuskog predsednika Emanuela Makrona i kanadskog premijera Marka Karnija. On je izjavio da su oni „praktično rekli da žele da Hamas ostane na vlasti“ i da su se tako stavili na stranu terorističke grupe. U svom govoru, Netanjahu je optužio spomenute lidere da su stali na stranu „masovnih ubica, silovatelja, ubica beba i otmičara“, prenosi BBC.
Ova izjava dolazi u trenutku kada je Netanjahu govorio o napadu na osoblje izraelske ambasade u Vašingtonu, gde su ubijena dva službenika. On je naglasio da neki od najbližih saveznika Izraela žele da zemlja odustane od borbe protiv Hamasa i da prihvati da će „Hamasova vojska masovnih ubica opstati“.
Uprkos kritikama, Velika Britanija, Francuska i Kanada su ranije osudile napade koje je Hamas izveo pre 19 meseci i podržale Izrael. Međutim, ove nedelje su se oštro usprotivile izraelskom širenju rata u Gazi, nazivajući ga „nesrazmernim“ i opisujući humanitarnu situaciju kao „nepodnošljivu“. Ove zemlje su zapretili konkretnim akcijama ako Izrael ne prestane sa svojim vojnim operacijama.
Na video snimku koji je objavljen, Netanjahu je ponovio da Hamas želi da uništi Izrael i jevrejski narod. Takođe je ukazao na to da je palestinska oružana grupa pozdravila zajedničke kritike koje su upućene Izraelu od strane Velike Britanije, Francuske i Kanade. „Nisam mogao da shvatim kako ova jednostavna istina izmiče liderima Francuske, Britanije, Kanade i drugima“, rekao je Netanjahu.
On je jasno poručio Makronu, Karniju i Starmeru da su, kada im masovni ubice i teroristi zahvaljuju, na pogrešnoj strani pravde. „Na pogrešnoj ste strani čovečanstva i na pogrešnoj ste strani istorije“, dodao je.
U međuvremenu, Starmer je u utorak izjavio da je, zajedno sa liderima Francuske i Kanade, užasnut vojnom eskalacijom u Gazi, ponavljajući pozive na prekid vatre. „Želim danas da izjavim da smo užasnuti eskalacijom iz Izraela“, rekao je Starmer u parlamentu, nakon što je objavio zajedničko saopštenje sa Makronom i Karnijem.
Starmer je naglasio da trojica lidera ponavljaju zahtev za prekidom vatre kao jedinim načinom za oslobađanje talaca. Takođe su izrazili svoje protivljenje naseljima na Zapadnoj obali i tražili masovno povećanje humanitarne pomoći Gazi.
Ova situacija ukazuje na kompleksnost odnosa između Izraela i njegovih saveznika, kao i na izazove sa kojima se suočavaju u savremenom svetu. Osećanja i stavovi lidera na međunarodnoj sceni variraju, a tenzije između Izraela i Hamasa i dalje ostaju visoke. Izraelska vlada se suočava sa pritiscima da preispita svoje vojne strategije, dok istovremeno brani svoj suverenitet i pravo na odbranu.
U ovom kontekstu, Netanjahu i njegovi protivnici na međunarodnoj sceni razmenjuju oštre reči, dok se humanitarna situacija u Gazi pogoršava. Pitanje koje se postavlja jeste kako će se razvijati odnosi između Izraela i njegovih saveznika, kao i šta će biti rešenje za dugotrajni konflikt u regionu.
U svetlu ovih događaja, važno je pratiti dalje razvoj situacije i reakcije međunarodne zajednice na eskalaciju sukoba, jer će to imati značajan uticaj na stabilnost i mir u regionu.