Prva država koja je zabranila uvoz benzinaca i dizelaša

Milan Petrović avatar

Etiopska vlada je nedavno donijela odluku koja je privukla pažnju širom sveta – zemlja će zabraniti uvoz automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, što znači da se u zemlju mogu uvoziti samo električni automobili. Ova odluka čini Etiopiju prvom zemljom na svetu koja je u potpunosti zabranila uvoz novih automobila sa motorima na unutrašnje sagorevanje.

Iako mnogi veruju da je glavni razlog za ovu odluku preskupa cena uvoza naftnih derivata, Etiopija je istakla i brigu za životnu sredinu kao jedan od razloga za ovu odluku. Etiopska vlada je već uvela subvencije i poreske olakšice za građane koji kupuju električne automobile, a sada planira da uloži više sredstava u širenje infrastrukture za punjenje električnih vozila širom zemlje.

Ova odluka je sastavni deo Etiopije da postane zemlja koja vodi računa o zaštiti životne sredine i prelasku na zelenu energiju. Sa povećanjem broja električnih automobila na putevima Etiopije, cilj je smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte i smanjenje zagađenja vazduha u gradovima. Takođe, zabrana uvoza automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem poslat će snažnu poruku drugim zemljama da pređu na vozila sa električnim pogonom kako bi zaštitile životnu sredinu.

Iako je ova odluka izazvala priče širom sveta, neki su skeptični u vezi sa njenom realizacijom. Mnogi se pitaju kako će Etiopija obezbediti dovoljno električne energije za punjenje vozila, posebno u ruralnim područjima zemlje. Takođe, koliko će biti pristupačna cena električnih automobila za prosečnog građanina Etiopije, s obzirom na trenutno visoke cene ovih vozila u svetu.

Ipak, ova hrabra odluka Etiopije je pokazala posvećenost zaštiti životne sredine i prelasku na zelenu energiju, što će verovatno naterati druge zemlje da razmotre svoje politike vezane za uvoz automobila.

Uz podršku vlade, Etiopija će povećati ulaganja u razvoj solarnih panela i drugih obnovljivih izvora energije koji će pomoći u obezbeđivanju dovoljne količine električne energije za punjenje vozila. Takođe, vlada će raditi na osnaživanju lokalnih proizvođača električnih automobila kako bi se smanjila zavisnost od uvoza i povećala dostupnost ovih vozila građanima Etiopije.

Ova odluka će imati i uticaj na globalnu autoindustriju, jer bi mogla pokazati da zemlje mogu uspešno implementirati politike zaštite životne sredine i prelaska na zelenu energiju. Mnoge zemlje već razmatraju slične mere, a Etiopija bi mogla biti primer kako se to može uspešno sprovesti.

Sa povećanjem broja električnih automobila na putevima, Etiopija veruje da će moći da smanji zagađenje vazduha i da doprinese globalnim naporima za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte.

Ova odluka je takođe pokazala da Etiopija ozbiljno shvata problematiku zaštite životne sredine i da će uložiti napore da pređe na zelenu energiju. Sa podrškom vlade i ulaganjima u infrastrukturu za električna vozila, Etiopija veruje da će moći da postigne svoje ciljeve u narednim godinama.

Nadalje, ova odluka će verovatno imati uticaj na druge zemlje u Africi i širom sveta, jer će pokazati da je moguće preći na zelenu energiju i smanjiti emisiju gasova sa efektom staklene bašte. Etiopija je postala lider u ovom pogledu i nadamo se da će se druge zemlje ugledati na nju i preduzeti slične korake za zaštitu životne sredine.

Milan Petrović avatar