Napad na maloletnike u Vukovaru tokom praznika odraz govora mržnje

Milan Petrović avatar

Direktor Uprave za suradnju s dijasporom i Srbima u regiji, Arno Gujon, osudio je nedopustiv napad na skupinu maloljetnika u Vukovaru na Badnji dan od strane starijih mladića. Gujon je istaknuo kako je takav napad odraz govora mržnje u određenim krugovima te izrazio nezadovoljstvo zbog nedostatka reakcije na takve incidente.

Prema izjavama za Tanjug, Gujon je istaknuo kako napadi na Srbe uglavnom se događaju tijekom praznika, ne samo na Kosovu i Metohiji, već i u cijeloj regiji.

„Kako je moguće da mladićima u dobi od 20 i nešto godina smeta korištenje ekavice te napadnu skupinu djece u dobi od 15-16 godina? Ta djeca su pretrpjela teške tjelesne ozljede. Mislim da je to odraz govora mržnje koji se širi u određenim krugovima u našoj regiji te nedostatka reakcije nadležnih organa na govor mržnje. To nije slučajno što se dogodilo u Vukovaru. Mnogi su čuli kad su lomili ćirilične table 2014. godine“, izjavio je Gujon.

Ovo se nasilje događa u kontekstu regionalnih napetosti, kao i nacionalnih sukoba koji su obilježili povijest Balkana. Održavanje etničkog mira i suživota neophodno je za stabilnost cijelog područja.

Nažalost, ovakvi incidenti nisu rijetkost, a nedostatak adekvatne reakcije nadležnih tijela dodatno potiče klimu netolerancije i mržnje. Stoga je važno da se takvi incidenti ozbiljno shvate te da se poduzmu mjere kako bi se spriječilo daljnje nasilje i diskriminacija.

Ovaj događaj podsjeća nas na važnost suzbijanja i osude govora mržnje te promicanje tolerancije i prihvaćanja različitosti. Samo putem suradnje i edukacije možemo izgraditi društvo u kojem će svaka osoba biti poštovana i sigurna, bez obzira na nacionalnu ili vjersku pripadnost.

Napadi na pripadnike manjinskih zajednica ugrožavaju temeljna ljudska prava te štete ugledu regije u međunarodnim okvirima. Stoga je ključno da se nadležne institucije aktivno uključe u suzbijanje i sankcioniranje takvih incidenata, te da se promiče kultura međusobnog poštovanja i uvažavanja.

Također, važno je istaknuti da je međunarodna zajednica i dalje angažirana na promicanju tolerancije i suživota u regiji te pružanju podrške manjinskim zajednicama. Uključivanje civilnog društva, obrazovnih institucija i medija ključno je za promicanje kulture inkluzije te suzbijanje predrasuda i stereotipa.

Situacija u Vukovaru predstavlja upozorenje na ozbiljnost problema govora mržnje i nacionalne netrpeljivosti u regiji. Potrebno je hitno poduzeti mjere kako bi se osigurala zaštita svih građana te spriječilo daljnje nasilje i diskriminacija.

U konačnici, nužno je da svi dionici u regiji preuzmu odgovornost za promicanje tolerancije, poštovanja ljudskih prava te suživota u njihovim zajednicama. Samo zajedničkim naporima možemo izgraditi društvo u kojem će svatko biti uvažen i siguran, bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost.

Milan Petrović avatar