Devojka pravi haljine koje igraju i svetle

Milan Petrović avatar

Kristina Ernst je mlada inženjerka iz Čikaga koja je spojila modu i tehnologiju na jedinstven način. Njena najnovija kreacija, haljina koja se sama okreće, rezultat je njenog entuzijazma i veštine programiranja. Ova romantična ružičasta haljina ima mehanizam koji omogućava da robotske ruke podižu rubove haljine i okreću ih levo-desno. Osim toga, Kristina je osmislila i korset sa lažnim svećama koje trepere, kao i venčanicu sa svetlosnim panelima koji podsećaju na vitraže u crkvama.

Tokom prethodne godine, Kristina je stekla popularnost na društvenim mrežama, okupljajući stotine hiljada pratilaca zahvaljujući svojim neobičnim modnim projektima. U slobodno vreme, ona eksperimentiše i razvija svoje ideje, dokumentujući svaki korak na svom sajtu i profilima pod nazivom She Builds Robots. Njen cilj je da inspiriše devojke da se uključe u STEM oblasti (nauka, tehnologija, inženjering i matematika).

Jedan od njeno najpoznatijih videa prikazuje malog motorizovanog pacova-kuvara iz crtanja „Ratatouille“, koji podiže i spušta pramenove njene kose dok se ona bavi kuhanjem. Kako bi izbegla bol, prvo je testirala svoj model na vunici, a zatim ga unapredila dodajući akcelerometar, što je omogućilo da pacov prati pokrete njene glave.

Kristina naglašava da uvek ima više ideja, koje ponekad razrađuje mesecima. Njeni projekti nisu zamišljeni kao tehnologija budućnosti, već kao alat za buđenje radoznalosti kod mladih i prikazivanje da tehnologija može biti zabavna i bajkovita. Ona smatra da je tehnologija zaista čarobna i želi da njeni projekti izgledaju kao umetnički izrazi, a ne kao klasični roboti.

Iako ne planira da se zvanično bavi modom, Kristina nije jedina koja smatra da moda i tehnologija mogu ići ruku pod ruku. Poznati dizajneri poput Aleksandra Mekvina su već koristili robote u svojim kreacijama, dok su druge modne kuće sarađivale s tehnološkim kompanijama.

Kristina je prvi put spojila modu i tehnologiju na fakultetu, kada je napravila LED haljinu koja menja boje putem Bluetooth signala. Reakcije devojaka koje su posetile njen štand bile su presudne u njenoj odluci da nastavi s ovim projektima. Ona veruje da moda može biti most ka nauci i tehnologiji, ističući da istorija kompjutera zapravo počinje s tkanjem.

U svom radu koristi razne tehnike, od 3D modelovanja do laserskog sečenja, i obično prvo testira svoje ideje na kartonu pre nego što pređe na ozbiljnije materijale. Tokom studija, dobila je malu donaciju kako bi kreirala projekte vezane za struju i modu, koje je kasnije podelila školama u Čikagu. Takođe, bila je gostujući predavač u javnoj biblioteci, gde je organizovala besplatne radionice za decu i roditelje.

Jedan od njenih projekata uključuje haljinu za izlog biblioteke, koja se pokreće kada prolaznici stavljaju ruku na senzor. Ova haljina predstavlja simbol američko-japanskog prijateljstva, a Kristina je koristila svetlosne senzore kako bi je aktivirala.

Kristina naglašava da se većina njenih kreacija temelji na pokušajima i greškama. Njeno obrazovanje iz kompjuterskog inženjeringa je naučilo da bude uporna i da ne odustaje kada nešto ne uspe iz prve. Često napravi više verzija jedne haljine pre nego što postigne željeni rezultat. Iznenadila se koliko ljudi uživa da vidi njene neuspešne pokušaje, jer to njima daje hrabrost da i sami pokušaju.

U svetu mode i tehnologije, Kristina Ernst je primer kako inovacije mogu doći iz neočekivanih kombinacija. Njena posvećenost i kreativnost inspirišu mnoge, dok ona nastavlja da istražuje granice mogućeg u svetu mode.

Milan Petrović avatar