Veselinović napustio sastanak sa Kajom Kalas, tvrdi – zbog diskriminacije i ignorisanja prava na reč

Jovana Radić avatar

Željko Veselinović, predsednik Pokreta radnika Sloga-Struka, napustio je sastanak sa Visokom predstavnicom Evropske unije za spoljne poslove i bezbednosnu politiku, Kajom Kalas, zbog onoga što je nazvao „očiglednom diskriminacijom i ignorisanjem prava na reč“. Ovaj incident dogodio se tokom Kalasove turneje po Zapadnom Balkanu, koja uključuje sastanke sa raznim predstavnicima vlasti i civilnog društva.

Na sastanku su prisustvovali predstavnici svih opozicionih poslaničkih grupa, a otvorio ga je potpredsednik SSP-a, Borko Stefanović. Prema nepisanom pravilu, Stefanović je kao predstavnik najbrojnije opozicione grupe imao ulogu moderatora. Ipak, Veselinović je izneo navode da je, uprkos blagovremenom javljanju za reč, bio ignorisan od strane Stefanovića, koji je iskoristio celo vreme predviđeno za izlaganje.

U saopštenju koje je izdao nakon sastanka, Veselinović je istakao da je postao jedini predstavnik opozicije kojem nije omogućeno da iznese stavove svoje grupe, i to u trenutku kada je sastanak bio usmeren na razgovor o važnim političkim pitanjima. „Napustio sam sastanak jer nisam želeo da učestvujem u predstavi u kojoj pojedinci, zbog lične sujete, uskraćuju pravo glasa drugima“, rekao je Veselinović, dodajući da takvo ponašanje nije primereno opoziciji koja se bori za demokratiju.

Kaja Kalas, koja je na ovoj poseti razgovarala i sa predstavnicima vlasti, studenata i civilnog društva, naglasila je važnost dijaloga u regionu. Njena poseta ima za cilj da podstakne reforme i unapredi saradnju između EU i zemalja zapadnog Balkana. Sastanak sa opozicijom trebao je da bude prilika da se čuju različite perspektive i predlozi za unapređenje situacije u regionu.

Opozicija u Srbiji već duže vreme izražava nezadovoljstvo trenutnom političkom situacijom, a incident tokom sastanka sa Kalasovom dodatno je pojačao tenzije. Veselinović je istakao da je važno da se svi glasovi čuju i da se poštuje pravo na izlaganje bez obzira na političku pripadnost. Njegova odluka da napusti sastanak bila je simboličan protest protiv stanja u kojem se opozicija suočava sa ignorisanjem i marginalizacijom.

Pored Veselinovića, na sastanku su se našli i predstavnici drugih opozicionih stranaka, koji su imali priliku da iznesu svoje stavove. Međutim, incident je ukazao na duboke podele unutar opozicije, kao i na izazove s kojima se suočavaju u pokušaju da se ujedine i predstave zajednički front prema vlastima.

Očekuje se da će se situacija dodatno razvijati, a Veselinović je najavio da će nastaviti da se bori za prava opozicije i da će se zalagati za demokratiju i pravičnost u političkom procesu. Njegove izjave su naišle na podršku nekih drugih opozicionih lidera, koji su takođe izrazili zabrinutost zbog načina na koji se vodi dijalog između vlasti i opozicije.

Ova situacija može imati dugoročne posledice na političku klimu u Srbiji, a posebno u kontekstu evropskih integracija i reformi koje su neophodne za napredak zemlje prema članstvu u EU. Kaja Kalas će, bez sumnje, pratiti razvoj događaja i nastaviće da se zalaže za konstruktivan dijalog kako bi se postigli ciljevi koji su od značaja za sve građane u regionu.

S obzirom na to da se politička scena u Srbiji brzo menja, važno je da se svi akteri, uključujući i vlasti i opoziciju, angažuju na pronalaženju rešenja koja će doprineti stabilnosti i napretku zemlje. Ovaj incident je samo jedan od mnogih izazova sa kojima se suočava srpska politika, a reakcije Veselinovića i drugih opozicionih lidera jasno pokazuju da je potreban otvoreniji i inkluzivniji pristup dijalogu.

Jovana Radić avatar