SAD su upozorile Iran na terorističku pretnju pre napada Islamske države početkom meseca

Milan Petrović avatar

Američki zvaničnici su tajno upozorili Iran na terorističke pretnje uoči smrtonosnog napada Islamske države (ID) u gradu Kerman. U napadu koji se dogodio tokom obeležavanja godišnjice smrti vojnog komandanta Kasima Sulejmanija, ubijeno je skoro 100 ljudi. Neimenovani američki zvaničnik je naglasio da SAD pružaju upozorenja kako bi spriječile gubitak nevinih života u terorističkim napadima. Direktor programa za Bliski istok pri analitičkom centru CSIS u Vašingtonu Džon Alterman ocenio je da upozorenje može odražavati širu želju SAD za dijalog sa Iranom.

Prema izveštaju, američki zvaničnici su sproveli dugogodišnju politiku „dužnosti da upozore“ strane vlade protiv potencijalnih smrtonosnih pretnji. Upozorenja su deo američke strategije kako bi zaustavili terorističke napade i sprečili gubitak nevinih života. Nije jasno kako je iranska vlada odgovorila na ovo upozorenje.

Napad ID u Kermanu dogodio se početkom meseca tokom obeležavanja godišnjice smrti Kasima Sulejmanija, vojnog komandanta iranske Revolucionarne garde koji je ubijen u američkom vazdušnom napadu u januaru 2020. Islamska država preuzela je odgovornost za napad, nazivajući ga „gnusnim činom osvete“ zbog Sulejmanijevog ubistva.

SAD i Iran su u međunarodnoj zajednici poznati po napetim odnosima. Situacija je dodatno eskalirala nakon ubistva Kasima Sulejmanija i napetosti oko iranskog nuklearnog programa. Iako su ove zemlje bile na ivici sukoba, upozorenje SAD može ukazivati na promenu taktike i širu želju za dijalogom sa Iranom.

Iranski predsednik Hasan Rohani oštro je osudio napad ID i pozvao na jedinstvo naroda kako bi se suočili sa ovom pretnjom. On je takođe izrazio spremnost za dijalog sa SAD i izrazio nadu da će buduća administracija pokazati razumevanje i spremnost za vršenje pritiska na radikalne grupe kao što je ID.

Američki zvaničnici su izrazili spremnost za dijalog s Iranom pod određenim uslovima. Međutim, ovo upozorenje može signalizirati promene u pristupu i mogućnost zajedničkog suočavanja sa terorističkim pretnjama. Očekuje se da će nova administracija Džoa Bajdena preispitati odnose SAD i Irana i tražiti nove načine za rešavanje nesuglasica.

Američka politika prema Iranu se menjala tokom protekle decenije. SAD su povukle iz nuklearnog sporazuma sa Iranom 2018. godine i uvele nove sankcije, tvrdeći da iranska vlada kontroliše terorističke grupe i podržava destabilizaciju regiona. Iran je poricao te tvrdnje i tvrdio da se suočava sa nepravednim pritiscima.

Nakon smrti Sulejmanija, napetosti između SAD i Irana su eskalirale. Ovaj upad ID, i upozorenje koje je sledilo, mogu ukazivati na potrebu za promenom strategije i pronalaženjem zajedničkih rešenja za terorističke pretnje. Ako SAD i Iran uspeju da uspostave dijalog, to bi moglo da dovede do poboljšanja odnosa i stabilnijeg Bliskoistočnog regiona.

Izražena spremnost iranskog predsednika za dijalog i osuda terorističkog napada kao i upozorenje SAD mogu biti koraci ka potencijalnom pomirenju između ove dve zemlje. Međutim, ostaje da se vidi kako će nova administracija na čelu sa Džoom Bajdenom reagovati na ove događaje i da li će nastaviti sa politikom dijaloga sa Iranom. Nadamo se da će ova situacija dovesti do manje napetosti i ojačanog dijaloga između SAD i Irana.

Milan Petrović avatar