Preko 200 $TRUMP investitora gostovalo na imanju u Virdžiniji

Milan Petrović avatar

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp je nedavno organizovao privatnu večeru za 220 investitora koji su kupili kriptovalutu „$TRUMP“, koja je simbolički povezana sa njegovim imenom. Ovaj događaj je održan u Trampovom Golf klubu u severnoj Virdžiniji, nedaleko od Vašingtona, a među gostima su se našli i kripto entuzijasti, uključujući bivšeg NBA igrača Lamara Odoma. Izveštaji sa događaja, kao što je onaj od NBC njuz, ukazuju na to da je večera izazvala brojne polemike.

Ispred mesta održavanja večere, okupilo se oko 100 demonstranata koji su nosili transparente sa natpisima poput „Tramp je izdajnik“ i „Kripto korupcija“. Ovi protesti su bili usmereni protiv organizovanja večere, a demonstranti su izražavali svoje nezadovoljstvo zbog načina na koji Tramp koristi svoju političku moć u svrhu lične finansijske koristi.

Među prisutnima, Odom je bio jedan od onih koji su prošli pored demonstranata držeći kišobran, dok su ostali gosti stizali u luksuznim automobilima i u odelima. Da bi prisustvovali večeri, gosti su morali biti među 220 najvećih vlasnika „$TRUMP“ novčića, pri čemu je prosečan učesnik potrošio oko 1,8 miliona dolara. Ove informacije sugerišu da je večera bila ekskluzivni događaj, namenjen samo onima koji su značajno investirali u ovu kriptovalutu.

Dve kompanije povezane sa Trampom poseduju 80 odsto projekta „$TRUMP“, a od svakog trgovanja projekt zarađuje naknadu koja je od januara premašila 324 miliona dolara. Ovi podaci ukazuju na to da Tramp koristi svoj uticaj i ime kako bi profitirao od kriptovaluta, što je izazvalo zabrinutosti među političkim analitičarima i zakonodavcima.

Tramp je na događaj stigao helikopterom i na isti način ga napustio, bez davanja izjava novinarima. Prema rečima jednog od prisutnih, Tramp je govorio samo 15 minuta i nije otkrio nove stavove o kriptovalutama. Ovaj kratak nastup je dodatno pojačao sumnje o njegovim namerama i razlozima za organizovanje ovakvih događaja.

Političke kontroverze su se brzo pojavile, a brojni zakonodavci su izrazili zabrinutost zbog načina na koji Tramp koristi svoju poziciju za ličnu korist. Senatorka Sintija Lumis je izjavila da večera izaziva „zabrinutost“, dok je senator Kris Marfi nazvao ovaj događaj „najkorumpiranijim delima u istoriji Bele kuće“. Ove izjave ukazuju na to da postoji široka zabrinutost u vezi sa etikom i zakonitošću Trampovih postupaka.

Nakon povratka u Belu kuću, Tramp je događaj opisao kao „dobar, veoma dobar“ i istakao da su Sjedinjene Američke Države „dominantne u svetu kriptovaluta“. Ove tvrdnje odražavaju njegovu samouverenost i optimizam u vezi sa budućnošću kriptovaluta, ali takođe pokreću pitanje o održivosti i etici takvih investicija.

Protesti su se nastavili ispred lokacije, a među demonstrantima se našao i senator Džef Merkli, koji je promovisao zakon o zabrani finansijske koristi za članove izvršne vlasti od izdavanja, podrške ili sponzorstva kripto imovine. Ovaj zakon bi mogao imati dugoročne posledice na način na koji se političari angažuju u svetu kriptovaluta i kako se regulišu finansijske aktivnosti vezane za digitalne valute.

U zaključku, organizacija privatne večere za investitore u kriptovalutu „$TRUMP“ je izazvala brojne kontroverze i proteste, otvarajući pitanja o etici i zakonitosti Trampovih postupaka. Dok Tramp ističe prednosti kriptovaluta i američku dominaciju u ovom sektoru, mnogi zakonodavci i analitičari pozivaju na veću regulaciju i transparentnost u vezi sa finansijskim interesima političkih lidera. Ovaj događaj može poslužiti kao indikator budućih pravaca u politici i ekonomiji, posebno kada je reč o kriptovalutama i njihovom uticaju na globalno tržište.

Milan Petrović avatar