Ove preglede hitno uradite čak iako nemate nikakve simptome

Milan Petrović avatar

U Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ i Udruženju centara za hipertenziju, prevenciju infarkta i šloga (HISPA) se već godinama istražuje uticaja virusa na srce i kardiovaskularni sistem. Dr. Nebojša Tasić, pomoćnik direktora Instituta i predsednik Udruženja, ističe da korona virus ima posebno poguban efekat na srce, ne samo za vreme infekcije već i u postkovid periodu.

Nakon preležanog kovida mogu se javiti simptomi poput ubrzanog rada srca, osećaja preskakanja srca, nedostatka daha, malaksalosti, zamora, varijacija krvnog pritiska, povećane anksioznosti, glavobolja, vrtoglavica, slabljenja sluha i pojačanog znojenja. Dr. Tasić ističe da je važno da se ovi simptomi ne ignorišu, te da je neophodno obaviti preventivno-dijagnostički pregled mesec ili dva nakon preležanog virusa.

Teži slučajevi mogu da se jave u vidu bola u grudima i smetnji vezanih za moždanu aktivnost, što ukazuje na probleme u moždanoj ili cerebralnoj cirkulaciji. Kardiolozi često identifikuju probleme u radu srca kod pacijenata koji su preležali virus, a lečenje može da bude uz pomoć lekova i invazivnih metoda.

Dr. Tasić napominje da je uz kovid, i višestruke infekcije kovidom oštećuju organizam, a posebno srce i kardiovaskularni sistem. Simptomi nakon preležane korone koji ukazuju na moguće probleme u radu srca su i aritmije, koje mogu biti benignog ili malignog tipa. Dijagnostika ovih aritmija je moguća kroz različite testove, a lečenje je jednako važno.

Osim kovida, druge virusne infekcije poput adenovirusa, virusa influence i koksakivirusa takođe mogu uzrokovati bolesti srca. Zato je važno da osobe koje su preležale blagi kovid odu na pregled srca, čak i ako nemaju simptome. Pored toga, mladi su takođe pogođeni aritmijama, te je neophodno da se jave lekaru ukoliko osete simptome ili imaju bilo kakve znakove da nešto nije u redu.

Dr. Tasić apeluje na sve da se ne bave samodijagnozom i uzimanjem terapije na svoju ruku, te da je važno posetiti lekara kako bi dobili adekvatnu terapiju prilagođenu njima. U jačanju imuniteta i prevenciji posledica kovida i srčanih oboljenja, važno je obratiti pažnju na adekvatnu ishranu, unos voća i povrća, hidrataciju, izbegavanje pušenja, smanjenje unosa kafe i alkohola i izbegavanje stresa.

Na kraju članka, dr. Tasić ističe da je važno slušati svoje telo i obratiti se lekaru ukoliko osete bilo kakve simptome, te da je bolje na vreme proveriti osnovne stvari u funkcionisanju kardiovaskularnog sistema i pravovremenom reagovanju sprečiti nastanak težih srčanih oboljenja.

Milan Petrović avatar