Američki zakonodavci traže od Bajdena da ispita potez EU u vezi sa američkim tehnološkim kompanijama

Milan Petrović avatar

Američki zakonodavci upozoravaju da bi nova evropska tehnološka regulativa mogla ugroziti interese SAD. Zakon o digitalnim tržištima EU označava pet najvećih američkih tehnoloških kompanija – Alphabeta (Google), Amazon, Apple, Meta (Facebook) i Microsoft – kao pružaoce usluga „čuvara“. Ovo znači da će ove kompanije morati da usklade svoje aplikacije za razmenu poruka sa rivalskim i omoguće korisnicima da odaberu koje aplikacije žele instalirati na svojim uređajima.

U pismu upućenom predsedniku SAD Joeu Bidenu, 21 član Predstavničkog doma Kongresa osporava ovo novo pravilo navodeći da bi moglo naštetiti američkoj ekonomiji i bezbednosnim interesima. Oni tvrde da označavanje američkih kompanija kao „čuvara“ može ugroziti globalno liderstvo SAD u digitalnom sektoru i ugroziti bezbednost potrošača.

Američki zakonodavci su takođe izrazili zabrinutost zbog toga da bi ovo pravilo moglo da stvori nepotrebnu birokratiju za američke kompanije da pregovaraju sa evropskim regulatorima. Pozvali su predsednika Bidena da osigura da se EU obaveže da će pravila sprovoditi na pravedan način.

Ovo pismo stiže u vreme kada su tehnološke kompanije već suočene sa sve većim regulatornim pritiscima širom sveta, a uoči rigoroznih novih antimonopolskih propisa predviđenih za primenu u SAD tokom ove godine.

Tehnološke kompanije iz SAD su više puta bile na meti evropskih regulatora zbog svoje dominantne pozicije na tržištu i kršenja pravila konkurencije. Evropska unija je takođe pokrenula antimonopolsku istragu protiv Applea zbog njegovog sistema plaćanja aplikacija.

SAD su takođe izrazile zabrinutost zbog novog digitalnog poreza koji planira da uvede Evropska unija. Ovaj porez bi trebao da oporezuje velike digitalne kompanije, poput Googlea i Facebooka, na osnovu njihovih prihoda od korisnika u Evropi.

Evropska unija tvrdi da se nova regulativa o digitalnim tržištima sprovodi kako bi se osigurala pravičnost i konkurencija na tržištu. Komisar za tržišno takmičenje Margrethe Vestager tvrdi da ovaj zakon ima za cilj da obezbedi jednak tretman svih kompanija, bez obzira na njihovu veličinu ili poreklo.

U isto vreme, SAD takođe aktivno rade na novim propisima za tehnološke kompanije. Kongres je nedavno zatražio antimonopolske istrage protiv nekoliko tehnoloških divova, uključujući i pitanje rasta i moći kompanija poput Googlea, Facebooka i Amazona.

Uzimajući u obzir sve ove faktore, jasno je da digitalna regulativa postaje sve važnija tema kako u SAD, tako i u Evropskoj uniji. Kako se tehnološke kompanije nastavljaju širiti i preuzimati veće delove tržišta, regulatori se trude da ih drže pod kontrolom kako bi se obezbedila konkurencija i pravednost na tržištu.

Ipak, postoji zabrinutost da bi ovakva regulativa mogla da ugrozi globalnu ekonomiju i da može dovesti do trgovinskih napetosti između SAD i EU. Kako se ovo pitanje bude dalje razvijalo, biće potrebno pažljivo balansirati između zahteva za novim regulativama i očuvanja otvorenih tržišta i globalne ekonomske saradnje.

Milan Petrović avatar