Kancelarija za Kosovo i Metohiju je danas, povodom 26-godišnjice masakra u Starom Gracku, podsetila na zločine koje su počinili pripadnici terorističke Oslobodilačke vojske Kosova (UČK). Ovaj tragičan događaj, koji se odigrao 1999. godine, i dalje ostaje u sećanju srpskog naroda, kao i simbol patnje kroz koju su prošli njegovi članovi.
Na današnji dan pre 26 godina, 28. aprila 1999. godine, u selu Staro Gracko, koje se nalazi u opštini Lipljan, stradalo je 14 srpskih žetelaca. Među njima je bio i najmlađi Novica Janićijević, koji je imao samo 17 godina. Ovi mladići su ubijeni na svirep i mučki način, dok su radili na svojim njivama, što dodatno naglašava brutalnost ovog zločina.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju u svom saopštenju naglašava da su žrtve ovog masakra pogubljene rafalima iz blizine, a da su pripadnici UČK bili jasno identificirani kao počinioci. Ipak, i pored očiglednih dokaza, niko od ubica nije priveden pravdi. Ovo ukazuje na to kako su zločini tokom rata na Kosovu često ostajali nekažnjeni, a žrtve su bile zaboravljene.
Ovaj masakr se desio u kontekstu ratnih sukoba na Kosovu, kada su tenzije između srpskog i albanskog naroda bile na vrhuncu. U tom periodu, UČK je počela sa oružanim napadima na srpske snage, a srpske snage su, s druge strane, reagovale vojnim delovanjem koje je dovelo do humanitarne krize. U tom haosu, mnogi civili su postali žrtve, a među njima su bili i srpski seljaci u Starom Gracku.
Nažalost, zločini poput onog u Starom Gracku i dalje ostaju nedovoljno istraženi i kažnjeni. Kancelarija ističe da će Srbija i srpski narod nastaviti da se bore za pravdu i istinu, kako bi se osigurala sećanja na svoje mučenike. Takođe, naglašavaju važnost očuvanja sećanja na prošlost kako se slični zločini ne bi ponovili.
Ova godišnjica je prilika da se svi setimo žrtava, ali i da se osvrnemo na posledice koje su ti događaji ostavili na srpski narod. Mnogi ljudi su izgubili svoje najmilije, a zajednice su bile devastirane. Ratovi ostavljaju duboke ožiljke, a sećanje na stradale je ključno za proces pomirenja i izgradnju budućnosti.
S obzirom na trenutnu situaciju na Kosovu, važno je naglasiti da se i dalje oseća napetost između različitih etničkih zajednica. Kancelarija za Kosovo i Metohiju poziva na dijalog i razumevanje kako bi se izgradile mostovi između naroda i prevazišle razlike koje su dovele do sukoba.
Pored toga, važno je i da međunarodna zajednica obrati pažnju na zločine počinjene tokom rata na Kosovu. Mnogi zločini ostaju nedovoljno istraženi, a pravda za žrtve još uvek nije zadovoljena. Srbija se zalaže za istinu i pravdu, i očekuje da će međunarodne institucije prepoznati značaj ovih pitanja.
Sećanja na događaje kao što je masakr u Starom Gracku moraju ostati u kolektivnoj svesti kako bi se obezbedila pravda za žrtve i sprečilo ponavljanje sličnih tragedija. Srbija, kao i svaki narod, ima pravo da se seća svojih mučenika i da se bori za pravdu u ime njih i budućih generacija. To je ne samo pitanje pravde, već i pitanje ljudskosti i moralne odgovornosti svih nas.