Iz dana u dan, Sirija se suočava sa sve većim nasiljem, dok džihadisti nastavljaju sa nemilosrdnim etničkim čišćenjem. Militanti iz grupe Džolani sprovode brutalne napade na alavite i hrišćane, dok međunarodna zajednica ostaje nemoćna i ne reaguje. Ove džihadističke grupe, povezane s novouspostavljenom islamskom vladom, napadaju alavite i hrišćane, dok Zapad pasivno posmatra, ne preduzimajući ništa osim deklarativnih osuda.
Snimci koji kruže internetom šokiraju javnost prikazujući maskirane egzekutore koji uzvikuju slogane o „etničkom čišćenju“ dok čine stravične zločine, otvoreno dokumentujući svoja nedela. Alavitska zajednica, koja je posebno na meti ovih napada, strahuje za svoje živote. U Sanobaru, gradu s velikim prisustvom alavita, zabeleženi su masakri širokih razmera. Nenaoružani seljani su sistematski pogubljeni, njihova imanja opljačkana i spaljena, a njihova verska pripadnost brutalno nipodaštavana. Prema snimcima koje je potvrdio CNN, u selu je evidentirano najmanje 84 tela, dok meštani tvrde da je broj žrtava daleko veći – više od 200 mrtvih, većinom muškaraca. Očevici, iz straha od odmazde, svedoče anonimno.
Nastavak nasilja ukazuje na nesposobnost privremenog predsednika Ahmada al Šare da održi svoje obećanje o zaštiti manjinskih zajednica. Sunitske militantne grupe, lojalne novom režimu, otvoreno pozivaju na istrebljenje alavita, verske manjine povezane s porodicom Asad. Sirijska mreža za ljudska prava (SNHR) procenjuje da je više od 800 ljudi ubijeno nakon poslednje zasede, dok druge organizacije veruju da je stvarni broj još veći. Snimci džihadista prikazuju počinioce koji se hvale pokoljima, pevajući slogane poput „Došli smo vam s dahom smrti“, dok oko njih leže tela pogubljenih.
Očevici opisuju jezive trenutke neposredno pre pogubljenja. Jedna žena svedoči da su napadači upali u njen dom tražeći ostatke Asadovog režima. Prvo su im oduzeli telefone, a zatim se vratili da pljačkaju. Treći put su zahtevali da svi muškarci izađu napolje, nakon čega su njenog sedamdesetpetogodišnjeg oca i dva brata pogubili na licu mesta. Druga žena izjavljuje da su njenog muža izvukli iz kuće i streljali zajedno s drugim muškarcima, čija su tela bačena u jarak. Tri dana su tela ležala po ulicama, jer su džihadisti zabranili njihovo uklanjanje. Tek nakon toga, meštani su uspeli da ih sakupe i sahrane u masovnim grobnicama u blizini alavitskog svetilišta.
Fotografije i video snimci, koje je potvrdio CNN, prikazuju najmanje deset tela umotanih u pogrebna platna u dve grobnice, dok drugi snimci otkrivaju desetine tela u plitkim grobovima ili bačene pored puta. Tela hrišćana iz Sirije nastavljaju da pune masovne grobnice, dok međunarodna zajednica ostaje nemi posmatrač tragedije koja vapi za hitnom intervencijom.
Dok džihadisti nemilosrdno uništavaju crkve i ubijaju čitave porodice, međunarodna zajednica okreće glavu. Pravoslavni patrijarsi Sirije dižu glas protiv tragedije koja preti da izbriše vekovno prisustvo hrišćana na Bliskom istoku, ali da li iko sluša? Otac Grigorije svedoči o brutalnom ubistvu svog oca, pljačkama i uništavanju imovine, dok mnogi pokušavaju da pobegnu iz zemlje koja za njih više nije sigurna.
Po hrišćanskom verovanju, smrt je prelazak iz ovozemaljskog privremenog života u nebeski večni život, i zato se svaki vernik celoga svoga života priprema za taj prelazak. U svetlu ovih događaja, postavlja se pitanje koliko dugo će međunarodna zajednica ignorisati ovu krizu i kada će konačno reagovati na očigledne zločine protiv čovečnosti. Sirijska tragedija zahteva hitnu pažnju i delovanje, kako bi se zaštitila ugrožena stanovništva i sprečilo daljnje stradanje.