Sve državne kancelarije, banke i preduzeća u iranskoj pokrajini Teheran, uključujući glavni grad Teheran, biće zatvorene u sredu zbog izuzetno visokih temperatura i potrebe za uštedom energije. Ove mere dolaze usled trenutnog talasa vrućina koji je zahvatio region, a koji uzrokuje ozbiljne probleme sa snabdevanjem energijom. Vlasti su saopštile da se temperature u glavnom gradu Irana kreću iznad 40 stepeni Celzijusa, što je dovelo do preporuka građanima da ostanu u zatvorenom prostoru tokom najtoplijeg dela dana, prenosi AP pozivajući se na iranske državne medije.
Portparolka Vlade, Fateme Mohadžerani, apelovala je na stanovnike da smanje potrošnju struje i vode, naglašavajući važnost očuvanja resursa u ovim teškim uslovima. Ova situacija nije nova za Iran, jer je ovo drugi put za nešto više od godinu dana da zemlja proglašava neradni dan zbog ekstremnih vremenskih uslova. U julu 2024. godine, vlasti su uvele jednodnevni neradni dan zbog vrućina, dok su prošle godine odobrile dvodnevni prekid rada iz istog razloga.
Prema izveštajima meteorološke službe, najviša temperatura u prethodna 24 časa zabeležena je u gradu Borazdžan, u južnoj provinciji Bušer, gde je živa u termometru dostigla čak 50 stepeni Celzijusa. Ove ekstremne temperature imaju značajan uticaj na život građana, ali i na infrastrukturu zemlje, koja često nije prilagođena ovakvim uslovima.
U ovim trenucima, kada su temperature izuzetno visoke, mnogi stanovnici se suočavaju sa problemima u snabdevanju električnom energijom, što dodatno otežava situaciju. Vlasti su već ranije upozoravale na mogućnost prekida u snabdevanju, što dovodi do dodatnog stresa među građanima. Stanovništvo se suočava sa potrebom da se prilagodi ovim uslovima, a mnogi se oslanjaju na ventilatore ili klimatske uređaje, što dodatno povećava potrošnju električne energije.
Osim što su zatvorene kancelarije i preduzeća, mnoge škole i obrazovne institucije takođe su uvele promene kako bi se zaštitili učenici i osoblje. Uslovi u učionicama mogu postati nepodnošljivi tokom vrućina, pa su mnoge škole odlučile da uvedu online nastavu ili skrate časove. Roditelji su se našli u situaciji da moraju da organizuju čuvanje dece, dok se istovremeno suočavaju sa izazovima svakodnevnog života.
Osim vrućina, Iran se suočava i sa problemima zagađenja vazduha, što dodatno otežava situaciju tokom letnjih meseci. Zagađenje može imati ozbiljne posledice po zdravlje građana, posebno starijih osoba i onih sa hroničnim bolestima. Vlasti su svesne ovih problema, ali često se suočavaju sa ograničenim resursima za rešavanje tih izazova.
Vreme u Iranu često donosi ekstremne uslove, a klimatske promene dodatno pogoršavaju situaciju. Prema nekim procenama, očekuje se da će se ovakvi talasi vrućina ponavljati u budućnosti, što postavlja ozbiljna pitanja o sposobnosti infrastrukture da se nosi sa tim izazovima. Građani se suočavaju sa sve većim troškovima života, dok istovremeno pokušavaju da se prilagode novim klimatskim uslovima.
U svetlu svih ovih izazova, važno je da se preduzmu koraci ka održivijem korišćenju resursa i unapređenju infrastrukture koja će biti otpornija na klimatske promene. Građani, kao i vlasti, moraju zajednički raditi na strategijama koje će omogućiti bolju zaštitu i prilagođavanje na sve ekstremnije uslove koji se očekuju u budućnosti.