Sezona godišnjih odmora je na pragu, a s njom dolaze i gužve na putevima. U ovom periodu, rizik od saobraćajnih nezgoda raste, stoga je od suštinskog značaja da vozači ostanu oprezni i fokusirani. Pored strpljenja i pažnje, važno je biti svestan kazni koje mogu uslediti zbog saobraćajnih prekršaja. U nastavku su navedene najčešće greške vozača tokom prazničnih dana, kao i iznosi kazni koje ih mogu pratiti.
Prolazak na crveno svetlo je jedan od najtežih prekršaja. Kazne za ovaj prekršaj se kreću od 20.000 do 40.000 dinara, uz mogućnost zatvora do 30 dana. Pored toga, vozač može dobiti 6 kaznenih poena, a takođe mu može biti zabranjeno upravljanje vozilom na najmanje 3 meseca. Slična kazna važi i za nezaustavljanje ispred pešačkog prelaza kada je regulisan semaforom, što se takođe smatra ozbiljnim prekršajem.
Prekoračenje brzine takođe nosi različite kazne u zavisnosti od toga koliko je vozač premašio dozvoljenu brzinu. Na primer, ako vozač prekorači brzinu za 1 do 10 km/h, kazna iznosi 3.000 dinara. Ako se prekoračenje kreće od 11 do 20 km/h, kazna će biti 5.000 dinara. Za prekoračenje od 21 do 30 km/h kazna iznosi 10.000 dinara. Kada je prekoračenje između 31 i 50 km/h, kazne se kreću od 10.000 do 20.000 dinara, uz 4 kaznena poena i zabranu vožnje na najmanje 30 dana.
Za prekoračenje brzine između 51 i 70 km/h, kazne su između 20.000 i 40.000 dinara, ili čak zatvor do 30 dana, uz 7 kaznenih poena i zabranu vožnje na najmanje 3 meseca. U slučaju da vozač vozi između 71 i 90 km/h brže od dozvoljenog, kazne se kreću od 120.000 do 150.000 dinara, uz 14 poena i zabranu vožnje na najmanje 8 meseci. Na kraju, ako vozač vozi brže od 91 km/h od dozvoljene brzine, može se suočiti sa zatvorom do 60 dana, 15 poena i zabranom vožnje na 9 meseci, što se smatra nasilničkom vožnjom.
Nekorišćenje sigurnosnog pojasa takođe može rezultirati kaznom od 10.000 dinara. Korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje je još jedan čest prekršaj, a kazna za ovo prekršaj takođe iznosi 10.000 dinara.
Jedan od najozbiljnijih prekršaja je vožnja pod uticajem alkohola. Kazne za vožnju u alkoholisanom stanju zavise od količine alkohola u krvi. Mogu uključivati kazne do 120.000 dinara, oduzimanje vozačke dozvole, kao i zatvor. U slučajevima teže koncentracije alkohola, vožnja može biti klasifikovana kao nasilnička, što dodatno pojačava posledice.
Zbog svih ovih rizika i rigoroznih kazni, vozači se pozivaju na odgovornost i pažljivost tokom vožnje, posebno u vreme godišnjih odmora kada su putevi puniji nego inače. Planiranje unapred, poštovanje saobraćajnih propisa i spremnost na eventualne zastoje mogu značajno doprineti bezbednosti svih učesnika u saobraćaju. Ove mere ne samo da pomažu u izbegavanju kazni, već i u očuvanju života i zdravlja vozača, putnika i pešaka.
Vožnja je odgovornost, i svako ko sedi za volanom treba da bude svestan svojih postupaka. Letnji odmori su vreme opuštanja, ali to ne sme da dovede do nepažnje na putu. Uživanje u putovanjima može biti bezbrižno samo ako se vozi odgovorno i uz poštovanje svih saobraćajnih pravila.