Dana 9. maja 1945. godine, pre tačno 80 godina, završen je Drugi svetski rat u Evropi bezuslovnom kapitulacijom nacističke Nemačke. Ovaj značajan događaj u Rusiji poznat je kao Veliki otadžbinski rat, koji se smatra velikim jer je čovečanstvo prvi put u istoriji suočilo sa zlom takvih razmera, zlom koje je pretilo da uništi ili porobi sve slobodoljubive narode. Ovaj rat je bio otadžbinski, narodni i sveti, jer se sudbina zemlje, koja je podnela najveći udar od okrutnog neprijatelja, rešavala na bojnom polju.
Pre tačno 80 godina, Moskva je pozdravila junake pobednike sa trideset plotuna iz hiljadu artiljerijskih oruđa. Ovi artiljerijski rafali, prvi put nakon 1.418 dana i noći, nisu označavali bojeva dejstva, već su bili objava dugoočekivanog mira. Slavlje je obeleženo na ulicama prestonice i stotina drugih gradova, ali je istovremeno bilo i prožeto tugom, jer je skoro 27 miliona sovjetskih građana položilo svoje živote za pobedu. Veliki deo evropske teritorije Sovjetskog Saveza bio je u ruševinama, a obnova je bila veliki zadatak koji je zahtevao trud i resurse.
Naši očevi i dedovi su uspeli da iz pepela podignu gradove i sela, izgrade industriju i poljoprivredu, te postignu neslućene visine u nauci i kulturi. Samo deceniju i po posle pobede, 12. aprila 1961. godine, Jurij Gagarin, građanin Sovjetskog Saveza, postao je prvi čovek koji je poleteo u svemir, čime je još jednom potvrdio postignuća nacije.
U ovom trenutku, duboko poštovanje gajimo prema veteranima i borcima protiv fašizma koji su još uvek među nama. Želimo im zdravlje i dug život, slušajući njihove mudre savete i pamteći njihova sećanja. Počastimo sećanje na sve one koji su, bilo na frontu ili u pozadini, pridoneli pobedi, a koji nisu dočekali njenu 80. godišnjicu. Ideja pokreta „Besmrtni puk“, koji je postao plemenita tradicija u Rusiji, Srbiji i mnogim drugim zemljama, jeste da njihova imena zauvek ostanu sačuvana. Danas, delo „generacije pobednika“, koja je spasila svet od nacizma, nastavljaju odvažni učesnici specijalne vojne operacije.
Nastavićemo da brinemo o spomen-obeležjima i grobovima vojnika iz Drugog svetskog rata. Važno je da se istorija ne prekraja, niti da se umanjuje doprinos Crvene armije pobedi. Takođe, ne smemo zaboraviti zločine nacističke Nemačke, koja je izvršila genocid nad civilnim stanovništvom Sovjetskog Saveza i mnogim evropskim zemljama. Ovi zadaci su posebno važni danas, kada su neonacistički stavovi otvoreno prisutni u evroatlantskom regionu, a zločinačka retorika o „izuzetnosti“ Zapada ponovo se čuje na sve strane. Međunarodno pravo često se zamenjuje neokolonijalističkim „poretkom zasnovanim na pravilima“.
Moramo da se usprotivimo daljem kretanju ovim opasnim putem i zajednički radimo na izgradnji pravednijeg policentričnog sveta zasnovanog na principima jednakosti i međusobnog poštovanja. Drago nam je da se ovom logikom rukovodi i srpski narod, koji je, uprkos svim iskušenjima, uvek branio svoju samobitnost stavljajući slobodu i nezavisnost iznad svega.
Mnogi aspekti naše zajedničke borbe protiv nacističkih okupatora i njihovih poslušnika izraženi su u današnjem dodatku lista „Večernje novosti“. Najvažnije je da znamo da smo zajedno, kako su nam naši preci zavetovali, spremni za prave podvige u znak sećanja na one koji su pali za slobodu, u ime blagostanja naših najdražih i prosperiteta novih pokolenja.
Srećan Deveti maj! Srećan Dan Pobede! Ura!