Zašto psi zakopavaju kosti i druge predmete

Milan Petrović avatar

Ako imate psa, verovatno ste barem jednom bili svedok tome kako vaš ljubimac marljivo zakopava kosti, igračke, ili čak svoje omiljene grickalice u vrtu ili parku. Možda ste se pitali zašto to rade. Je li to samo igra ili postoji dublji razlog?

Zapravo, ovo ponašanje nije samo zabava za pse, već je duboko ukorenjeno u njihovoj prirodi i ima svoje korene u instinktima koji datiraju još od njihovih divljih predaka. Razumevanje ovog instinkta može vam pomoći da bolje razumete svog četvoronožnog prijatelja i kako da upravljate njihovim ponašanjem na način koji je koristan i siguran za oba.

Instinkt za preživljavanje: Kopanje je deo prirodnog instinkta za preživljavanje koji potiče još od vukova, divljih predaka naših domaćih pasa. Ovi instinkti su pomogli psima da prežive u divljini tako što su im omogućavali da zakopaju višak hrane i vrate se do nje kasnije. Dr Aleksandra Baset objašnjava da kopanje takođe može pomoći psu da se prilagodi promenama u okruženju, kao što je kopanje rupe da se ohladi tokom vrućeg dana ili da zakopa hranu kako bi je sačuvao za kasnije.

Čuvanje resursa: Zakopavanje kostiju, igračaka ili hrane je oblik čuvanja resursa. Stručnjaci napominju da psi, baš kao i ljudi, teže da svoje dragocenosti čuvaju na sigurnom. Ona objašnjava da je ovo urođeno ponašanje, poznato kao keširanje, slično ljudskoj praksi stavljanja stvari u ormar ili sef.

Odbrana teritorije i resursa: Ponekad, psi će čuvati područje gde su zakopali svoje resurse. Iako je keširanje normalno, čuvanje resursa može postati problem ako pas počne da pokazuje agresiju prema ljudima ili drugim životinjama koje se približe zakopanim predmetima.

Kako upravljati kopanjem i zakopavanjem?
Razumevanje ponašanja: Važno je razumeti da je kopanje prirodni instinkt, a ne nužno problematično ponašanje. Međutim, važno je prepoznati kada kopanje postaje opsesivno ili kada je povezano sa agresivnim čuvanjem resursa.

Obogaćivanje okruženja: Ako je kopanje uzrokovano dosadom, obezbedite vašem psu dovoljno fizičke aktivnosti i mentalne stimulacije. To može uključivati više igre, duže šetnje, i treninge poslušnosti.

Korišćenje pozitivnog pojačanja: Umesto kažnjavanja, koristite metode pozitivnog pojačanja da biste ispravili nepoželjna ponašanja. Nagradite psa kada se igra sa igračkama na prikladan način ili kada provodi vreme u opuštanju umesto da kopa.

Zabava i prirodni instinkti
Iako može biti frustrirajuće videti kako vaš pas prekopava dvorište, važno je da zapamtite da su psi po prirodi istraživači. Kopanje ne samo da im pruža fizičku aktivnost, već i mentalnu stimulaciju. Neke rase, poput terijera, imaju jači instinkt za kopanje zbog svoje istorije i uloge u lovu na štetočine.

Milan Petrović avatar