Zašto je korisno pričati sam sa sobom

Milan Petrović avatar

Razgovor sa samim sobom može delovati kao neobična praksa, ali naučna istraživanja pokazuju da je to jedna od najmoćnijih navika za mentalno zdravlje. Mnogi ljudi ne shvataju koliko je važno unutrašnje dijalog, jer kroz njega možemo bolje razumeti sebe, regulisati emocije i ojačati samopouzdanje. Psihoterapeuti često preporučuju ovaj oblik razgovora svima koji su prema sebi kritičniji nego što su prema drugima.

Jedna sagovornica, koja ovu praksu sprovodi od detinjstva, naglašava da joj je razgovor sa sobom postao ključni deo svakodnevne rutine. Ova tehnika može da pomogne u jačanju osećaja sopstvene vrednosti. Kada naglas kažemo nešto sebi, učvršćujemo ideju da imamo kontrolu nad svojim životom. Ova praksa nam omogućava da „prevaspitamo“ delove sebe koji možda nisu imali priliku da izgrade pozitivnu sliku o sopstvenoj vrednosti.

Razgovor sa sobom takođe pomaže u upravljanju emocijama. Svi se, bez obzira na godine, suočavamo s burnim osećanjima, a unutrašnji kritički glas može nas lako odvesti u spiralu negativnih misli. Kada sebi kažemo nešto umirujuće, poput „u redu je da se ovako osećaš, to je ljudski“, šaljemo poruku sigurnosti svom nervnom sistemu. Ove rečenice mogu poslužiti kao emocionalni oslonac u teškim trenucima.

Način na koji razgovaramo sa sobom često se odražava na naše odnose s drugima. Razumevanje sopstvenih emocija smanjuje šanse da ih projektujemo na druge. Umesto da burno reagujemo, postajemo sposobniji da odgovorimo smireno, čak i u stresnim situacijama. Takođe, razgovor sa sobom ne mora biti ozbiljan; može biti i prilika da se nasmejemo sebi i svojim greškama. Ova doza samoironije može da smanji stres i podseti nas da ne moramo sve shvatati preozbiljno.

Kako starimo, često gubimo naviku postavljanja pitanja, naročito sebi. Razgovor sa sobom otvara prostor za radoznalost i dublje razumevanje sopstvenih potreba, želja i osećanja. Umesto osuđivanja, važno je pružiti sebi glas podrške i saosećanja. Ova praksa može da pomogne u iskrenom suočavanju sa unutrašnjim problemima.

Ako vam ideja razgovora sa sobom deluje neobično, možete početi polako. Ne mora sve biti veselo ili pozitivno; dovoljno je da bude iskreno. Pitajte sebe: „Kako se osećam?“, „Zašto se tako osećam?“, „Šta mi je pomoglo prošli put kad sam bio u sličnoj situaciji?“ Zamislite da razgovarate sa nekim bliskim, što može učiniti sve prirodnijim.

Takođe, korisno je obratiti pažnju na misli koje vam se često ponavljaju. Zapišite ih i preispitajte. Da li te misli pomažu ili vas sputavaju? Da li želite da im verujete ili se želite osloboditi? Kao što kaže terapeutkinja Saba Luri, „Odnos koji imate sa sobom je jedan od najvažnijih odnosa u životu.“

U zaključku, razgovor sa sobom može biti izuzetno koristan alat za jačanje mentalnog zdravlja. Ova praksa ne samo da pomaže u razumevanju sebe, već može poboljšati i naše odnose s drugima. Stoga, ne bojte se da se upustite u unutrašnji dijalog; on može biti prvi korak ka boljem emocionalnom blagostanju i ličnom razvoju.

Milan Petrović avatar