Zašto je dobro tračariti

Milan Petrović avatar

Tračevi su deo naše svakodnevice. Oni se prenose u kancelarijama, Viber grupama, na porodičnim ručkovima ili tokom večernjih izlazaka sa prijateljima. Iako smo godinama učeni da je ogovaranje nešto loše i nevaspitano, naučna istraživanja pokazuju da tračarenje, u određenim dozama, može imati pozitivne efekte na nas.

Prema istraživanju holandskih naučnika, i pozitivni i negativni tračevi aktiviraju delove mozga koji su zaduženi za samospoznaju i procenu sopstvenih vrednosti. Kada čujemo nešto o drugima, na nesvesnom nivou upoređujemo to sa sobom. Postavljamo pitanja poput: „Da li bih ja to uradio?“ ili „Kako bih ja reagovao?“ Ogovaranje tako može postati prilika za lični rast, što je iznenađujuće.

Interesantno je da najnovija istraživanja pokazuju da su muškarci postali veći tračari od žena. I ne samo to, muškarci brže otkrivaju tajne nego što misle. Dok žene mogu da sačuvaju tajnu do tri i po sata, muškarci često „puknu“ za manje od tri sata, a svaki deseti će sve ispričati u roku od deset minuta. Čak 92% muškaraca veruje da su odlični čuvari tajni, ali stvarnost često pokazuje suprotno.

Iako trač može imati pozitivne efekte, važno je znati meru. Naučnici naglašavaju da trač mora biti proveren i izgovoren sa dozom odgovornosti. Neophodno je imati svest o posledicama koje ogovaranje može izazvati. Naime, trač može da povredi, uništi reputaciju ili naruši odnose s drugim ljudima. Stoga, dok je u redu podeliti anegdotu sa venčanja koje nije prošlo najbolje, bolje je izbegavati tračeve koji mogu direktno uticati na nečiji život ili posao.

Umeren i dobronameran trač može ojačati socijalne veze, rasteretiti napetost i pokrenuti introspekciju. Iako trač neće rešiti svetski mir ili produžiti život, može učiniti dan lakšim, pomoći da sagledamo sebe iz druge perspektive i zbližiti nas s nekim. Zbog toga, ukoliko vam trač olakša dan i poboljša raspoloženje, zašto da ne?

Važno je napomenuti da se u društvu često postavlja pitanje o etici tračarenja. Dok neki smatraju da je to prva stepenica do nesigurnosti i nesreće, drugi smatraju da je to normalna ljudska osobina i da, ako se koristi na pravi način, može doneti brojne prednosti. Ljudi često koriste tračeve kao način da se povežu i izgrade odnose. Kroz razgovor o drugima, često otkrivamo više o sebi i sopstvenim vrednostima.

U zaključku, tračarenje može imati svoje mesto u našim životima, ali je važno pristupiti mu s pažnjom i odgovornošću. Dok može poslužiti kao alat za lični razvoj i jačanje socijalnih veza, treba biti svestan potencijalnih negativnih posledica. Kao i u svemu, ključ je u meri. Uživajte u tračevima, ali sa razumevanjem i poštovanjem prema drugima.

Milan Petrović avatar