Zašto Fejsbuk grupe nestaju

Milan Petrović avatar

Poslednjih dana, korisnici Fejsbuka širom sveta suočavaju se sa masovnim gašenjem svojih grupa, a mnogi ostaju bez objašnjenja i rešenja. Kompanija Meta, koja upravlja ovom platformom, suočava se sa ozbiljnim optužbama korisnika koji tvrde da su im grupe suspendovane ili izbrisane bez prethodnog upozorenja. Hiljade korisnika, pre svega iz SAD-a, ali i iz drugih delova sveta, prijavljuju da su njihove grupe suspendovane iako nisu sadržavale sporan sadržaj. Među pogođenim grupama su zajednice koje okupljaju roditelje, ljubitelje kućnih ljubimaca, igrače, kao i grupe za razmenu saveta o štednji i kupovini.

Korisnici su dobijali obaveštenja da su njihove grupe navodno prekršile pravila o zabranjenom sadržaju, poput terorizma ili golotinje, što administratori grupe kategorički negiraju. Mnoge od ovih grupa su godinama funkcionisale bez ikakvih problema sa moderacijom, što dodatno frustrira korisnike.

Iako Meta nije zvanično objasnila uzrok problema, mnogi korisnici sumnjaju da su za masovna gašenja odgovorni automatizovani sistemi za moderaciju, koji koriste veštačku inteligenciju. Pretpostavlja se da su algoritmi, u pokušaju da agresivno filtriraju nepoželjan sadržaj, greškom označili i potpuno bezazlene grupe. Portparol Mete je potvrdio da su svesni problema i da rade na njegovom rešavanju, nazvavši ga „tehničkim propustom“. Ipak, detalji o prirodi greške za sada nisu poznati.

Interesantno je da su neki administratori koji plaćaju uslugu Meta Verified, koja uključuje prioritetnu korisničku podršku, uspeli da povrate kontrolu nad svojim grupama. Za ostale korisnike, situacija je mnogo teža – mnogima su grupe ostale suspendovane ili potpuno izbrisane, a korisnička podrška je, kako tvrde, praktično nedostupna. Zbog ovog problema pokrenute su online peticije koje su do sada prikupile više od 12.000 potpisa, a deo pogođenih korisnika razmatra i pravne korake protiv kompanije Meta.

Slični problemi nisu zaobišli ni druge popularne mreže. Pinterest je nedavno priznao da su masovne zabrane na njegovoj platformi rezultat unutrašnje greške, dok Tumblr probleme pripisuje testiranju novog sistema za filtriranje sadržaja, bez jasnog objašnjenja da li je i tamo u igri veštačka inteligencija. Ovi događaji izazivaju zabrinutost među korisnicima, koji se pitaju koliko su bezbedni njihovi podaci i rad uložen u izgradnju onlajn zajednica na društvenim mrežama.

Korisnici su sve zabrinutiji zbog sve većeg oslanjanja na automatizovane algoritme u moderaciji sadržaja. Strah od gubitka celokupnih zajednica, koje su godinama gradili, prisiljava mnoge da razmišljaju o tome koliko su njihovi podaci i zajednice zaista zaštićeni.

Meta tvrdi da radi na otklanjanju greške, ali je neizvesno koliko će vremena biti potrebno da se situacija reši. Mnogi korisnici su izrazili zabrinutost da bi ovakvi tehnički problemi mogli postati učestaliji, što bi dodatno narušilo poverenje u platformu. U svetu gde digitalne zajednice igraju sve veću ulogu, ovi problemi mogu imati dalekosežne posledice po interakcije i umrežavanje među ljudima.

U svetlu ovih događaja, korisnici Fejsbuka i drugih društvenih mreža moraju preispitati svoju zavisnost od ovih platformi i razmisliti o alternativama koje nude veću kontrolu i sigurnost. Dok Meta pokušava da reši trenutne probleme, korisnici se suočavaju sa neizvesnošću i osećajem bespomoćnosti, što može izazvati dugoročne posledice po korišćenje društvenih mreža.

Sve u svemu, situacija sa suspendovanim grupama na Fejsbuku ukazuje na sve veću potrebu za transparentnošću i odgovornošću u radu sa automatizovanim sistemima za moderaciju, kako bi se obezbedila prava i interesi korisnika.

Milan Petrović avatar