Zapad u tome nikada nije uspeo i neće uspeti ni ovog puta

Milan Petrović avatar

U poslednje vreme, tenzije između Rusije i Zapada su dostigle novi nivo, a komentari ruskog ministra spoljnih poslova, Sergeja Lavrova, samo su dodatno pojačali ovu atmosferu. Tokom svoje posete Kirgiziji, Lavrov je istakao da se suočavamo sa „neviđenom konfrontacijom“ između Rusije i kolektivnog Zapada. On je naglasio da Zapad ponovo pokušava da izazove rat protiv Rusije, koristeći Kijev kao „udarnog ovna“, odnosno kao sredstvo za ostvarenje svojih ciljeva.

Lavrov je izrazio uverenje da Zapad nikada nije uspeo u svojim naporima da nanese strateški poraz Rusiji i da neće uspeti ni ovog puta. Ova izjava dolazi u trenutku kada se čini da Zapad počinje da shvata kompleksnost situacije i potencijalne posledice svojih akcija. Ove reči Lavrova su odražene u kontekstu sve jačih geopolitičkih napetosti koje su se pojavile u poslednjim godinama, a koje su kulminirale sukobom u Ukrajini.

Tokom posete Kirgiziji, Lavrov je planirao sastanke sa predsednikom Sadirom Žaparovim i ministrom spoljnih poslova. Ovi susreti su deo šireg okvira saradnje između Rusije i država Centralne Azije, koje često balansiraju između interesa Rusije i Zapada. Lavrov je takođe trebao da učestvuje na sednici Saveta ministara spoljnih poslova Organizacije za kolektivnu bezbednost (ODKB), vojnog saveza koji uključuje nekoliko bivših sovjetskih republika.

U ovom kontekstu, važno je napomenuti da je situacija u Ukrajini postala centralna tačka sukoba između Rusije i Zapada. Od 2014. godine, kada je došlo do aneksije Krima, Zapad je uveo brojne sankcije protiv Rusije, što je dodatno pogoršalo odnose. Rusija, s druge strane, optužuje Zapad za mešanje u unutrašnje poslove suverenih država, koristeći Ukrajinu kao instrument za ostvarenje svojih ciljeva.

Lavrovovi komentari o „nacističkom režimu u Kijevu“ odražavaju zvaničnu rusku retoriku koja se koristi kako bi se opravdali vojnici angažmani u Ukrajini. Ova retorika je posebno prisutna u javnim istupima ruskih zvaničnika, koji pokušavaju da oblikuju percepciju sukoba ne samo unutar Rusije, već i na međunarodnom nivou. Upotreba termina poput „nacizam“ ima za cilj da demonizuje ukrajinsku vlast i opravda rusku intervenciju.

U međuvremenu, situacija na terenu u Ukrajini ostaje veoma kompleksna. Sukobi između ukrajinskih snaga i proruskih separatista nastavljaju da traju, a civilno stanovništvo često trpi posledice. Mnoge zapadne zemlje pružaju podršku Ukrajini, kako vojnim tako i ekonomskim sredstvima, dok Rusija nastavlja da insistira na svojoj narativnoj liniji o odbrani ruskih govornika i interesa u regionu.

Kirgizija, kao članica ODKB-a, igra važnu ulogu u ovom geopolitičkom okviru. Njena bliskost sa Moskvom i učešće u zajedničkim vojnim vežbama i inicijativama za bezbednost, ukazuju na to da Rusija i dalje nastoji da očuva svoj uticaj u Centralnoj Aziji. Takođe, Kirgizija se suočava sa sopstvenim unutrašnjim izazovima, uključujući ekonomske probleme i političke nestabilnosti, što dodatno komplikuje njenu poziciju.

Gledajući unapred, jasno je da će odnosi između Rusije i Zapada ostati napeti, a sukob u Ukrajini će i dalje dominirati međunarodnim diskursom. Lavrovove izjave su samo jedan od mnogih indikatora kako se situacija razvija i koliko su duboke podele između ovih suprtonih strana. U tom smislu, važno je pratiti dalji tok događaja, kako bi se razumele posledice koje bi mogle nastati usled eskalacije sukoba i potencijalnih novih kriznih situacija na globalnoj sceni.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: