Grčko ostrvo Zakintos je nedavno proglašeno za najpretrpanije letovalište u Evropi prema istraživanju o prekomernom turizmu koje je sprovedeno od strane magazina Vič Travel. Ova destinacija, poznata po svojim prelepim plažama i kristalno čistom moru, suočava se sa ogromnim prilivom turista koji prevazilazi broj lokalnog stanovništva u odnosu 150 prema 1. Ovaj fenomen prekomernog turizma se ne dešava samo na Zakintosu, već i u drugim popularnim destinacijama kao što su Majorka i Pariz, koje takođe trpe velike pritiske zbog masovnog turizma.
Na Majorki se beleži najveći broj noćenja u Evropi, dok Pariz prednjači po gustini turista sa čak 418.000 noćenja po kvadratnom kilometru, što je znatno više u poređenju sa Atinom. Turistički stručnjaci ističu da je dostignuta tačka preokreta, gde negativne strane turističkog buma, kao što su rast cena nekretnina, nedolično ponašanje posetilaca i pritisak na lokalne usluge, sve više nadmašuju koristi koje donosi turizam.
Prekomerni turizam, ili „overtourism,“ je pojam koji se sve više koristi u poslednje vreme, iako su se žalbe na uticaj turističkih gužvi čule već više od jednog veka. Venecija je jedan od primera mesta koje se suočava sa ovim problemom, ali i mnogi drugi stari gradovi kao što su Dubrovnik i Prag, gde su posledice prekomernog turizma već postale očigledne. Mesta koja su oduvek bila orijentisana na turizam, poput Las Vegasa i Orlanda, ne doživljavaju iste probleme jer su se od samog početka oslanjala isključivo na turizam.
Istra, regija u Hrvatskoj, takođe se navodi kao druga najpretrpanija turistička oblast u Evropi, uprkos tome što se često naziva „najbolje čuvanom tajnom“ zemlje. Stručnjaci preporučuju putnicima da razmotre posetu manje poznatim destinacijama u istočnoj Evropi kako bi izbegli gužve. Mesta kao što su Ribnik u Poljskoj, severoistočni region Severne Makedonije i delovi Rumunije nude alternativu pretrpanim turističkim destinacijama.
S druge strane, postoji i mesto koje je potpuno suprotno od ovih pretrpanih turističkih regija. Norveško ostrvo Jan Majen, smešteno duboko unutar Arktičkog kruga, smatra se najmanje posećenim mestom u Evropi, gde se turisti gotovo i ne javljaju. Potrebna je specijalna dozvola za posetu ovom ostrvu, što ga čini vrlo malo verovatnom destinacijom za odmor.
Ovaj trend prekomernog turizma izaziva zabrinutost među lokalnim stanovništvom i ekolozima, koji se plaše da bi mogao da dovede do trajnih promena u lokalnim zajednicama i ekosistemima. Mnogi gradovi i regije počinju da prepoznaju potrebu za održivim turizmom, koji bi omogućio očuvanje lokalnih resursa i zajednica, a istovremeno bi pružio kvalitetno iskustvo posetiocima.
U svetlu ovih informacija, važno je da turisti budu svesni svog uticaja na destinacije koje posećuju. Smanjenje broja poseta popularnim mestima i odabir manje poznatih destinacija može pomoći u smanjenju pritiska na lokalne zajednice i očuvanju prirodnih lepota. U tom smislu, putnici mogu doprineti održivijem turizmu i očuvanju kulturne baštine.
Zaključak je da dok turizam može doneti ekonomske koristi, važno je pronaći ravnotežu između broja posetilaca i očuvanja lokalnih zajednica i prirodnih resursa. U tom cilju, promišljeno planiranje putovanja i odabir destinacija mogu značajno doprineti smanjenju prekomernog turizma i očuvanju onoga što čini te destinacije posebnim.