Zabrinuti smo zbog sve učestalijih pokušaja da se EU nametne kao posrednik

Milan Petrović avatar

Studenti Filozofskog fakulteta u Beogradu, koji su trenutno u blokadi, nedavno su objavili saopštenje u kojem izražavaju zabrinutost zbog sve učestalijih pokušaja Evropske unije da se nametne kao posrednik u rešavanju političke krize u Srbiji. U svom saopštenju, studenti ističu da je stvorena veštačka percepcija da oni imaju očekivanja od EU, dok su od prvih dana protestnih aktivnosti jasno naglasili da se ne obraćaju Aleksandru Vučiću, predsedniku Republike, kao osobi sa ograničenim nadležnostima prema Ustavu.

Oni su takođe naglasili da Evropsku uniju i njene zvaničnike vide kao istu vrstu adrese kao i Vučića, što sugeriše da ne smatraju da bi EU mogla biti rešenje za trenutne probleme. Umesto toga, studenti tvrde da njihov pokret obuhvata ljude različitih ideologija i stavova, te da se ne može svesti samo na proevropski. Njihova zajednička ideja je da institucije u zemlji moraju da rade u skladu sa Zakonom i Ustavom, u najboljem interesu građana.

U saopštenju se takođe naglašava da je Evropska unija delimično odgovorna za trenutnu političku krizu u Srbiji zbog svoje decenijske podrške aktuelnom režimu. Studenti smatraju da svaki pokušaj povezivanja njihovih zahteva sa EU samo doprinosi stvaranju razdora unutar njihovog pokreta i jačanju autokratskog režima Aleksandra Vučića. Oni insistiraju da je borba za ispunjenje njihovih zahteva stvar koju treba rešiti unutar ustavnih i zakonskih procedura, vraćajući suverenitet narodu.

U zaključku, studenti su izrazili čvrstu odlučnost da se bore za poštovanje Ustava Republike Srbije i ispunjenje svojih zahteva, naglašavajući da im je jedini saveznik narod Srbije. Njihova poruka je jasna: ostaju solidarni do ispunjenja svojih zahteva.

Ova situacija ukazuje na duboke podele u društvu i na političke tenzije koje traju već godinama. Iako je Evropska unija često viđena kao potencijalni posrednik u rešavanju konflikata na Balkanu, studenti upozoravaju da bi takvi pokušaji mogli da osakate njihovu borbu za pravdu i demokratiju. Njihova kritika EU dolazi u trenutku kada se čini da su građani Srbije umorni od političkih manipulacija i obećanja koja se nikada ne ispune.

U svetlu ovih događaja, važno je razmotriti kako će se situacija dalje razvijati i da li će studenti uspeti da ostvare svoje ciljeve. Njihov glas će, bez sumnje, doprineti oblikovanju budućnosti Srbije, kao i njenog odnosa prema Evropskoj uniji. U ovom trenutku, njihova borba predstavlja simbol nade za mnoge građane koji teže pravdi i promjenama u sistemu.

Studenti takođe pozivaju na jedinstvo i solidarnost među građanima, naglašavajući da je potrebno udružiti snage kako bi se izborili za bolju budućnost. Njihovi zahtevi nisu samo studentski, već se tiču svih građana Srbije koji žele promene. Ova situacija je podstakla širu diskusiju o ulozi mladih u društvu, kao i o važnosti aktivizma i građanske odgovornosti.

S obzirom na sve veće nezadovoljstvo građana, može se očekivati da će se protesti i dalje nastaviti, a studenti će nastaviti da zahtevaju ispunjenje svojih prava. Njihova borba predstavlja ključni trenutak u istoriji Srbije, a ishod će imati dugoročne posledice na političku scenu u zemlji. U tom smislu, važno je pratiti razvoj situacije i pružiti podršku onima koji se bore za pravdu i demokratiju.

Milan Petrović avatar