ZA NEDELJU DANA SKORO 4.000 OBOLELIH! Ova zaraza u Srbiji kosi decu, najugroženiji mališani od 5 do 14 godina!

Milan Petrović avatar

U Srbiji je u periodu od 5. do 11. maja 2024. godine zabeleženo 3.979 slučajeva oboljenja sličnih gripu, što je objavio Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“. Prema saopštenju, intenzitet kliničke aktivnosti virusa je na osnovnom nivou, a geografska raširenost oboljenja u populaciji ukazuje na aktivnost koja je uobičajena za vanepidemijski period.

U izveštaju se naglašava da su najviše stope incidencije zabeležene kod dece mlađe od četiri godine, a zatim kod uzrasne grupe od pet do 14 godina. Ovo ukazuje na to da su mlađe populacije najviše pogođene respiratornim infekcijama u ovom periodu.

Pored toga, ukupan broj obolelih od akutnih respiratornih infekcija u 19. izveštajnoj nedelji iznosio je 8.091 slučaj. Ove brojke ukazuju na to da su respiratorne infekcije i dalje prisutne u zajednici, iako se čini da je trend opadanja uočljiv.

Epidemiološki nadzor nad gripom u sezoni 2024/2025 započeo je 30. septembra 2024. godine, uz nedeljno praćenje i izveštavanje. Ovaj nadzor obuhvata kontinuirano sprovođenje monitoringa epidemioloških, kliničkih i virusoloških karakteristika oboljenja, što je ključno za pravovremeno reagovanje i praćenje širenja bolesti.

U okviru izveštaja, takođe se navodi da su u zemljama Evropske unije i Evropskog ekonomskog prostora (EU/EEA) stope oboljenja sličnih gripu povišene iznad osnovnih vrednosti u osam zemalja. Stope akutnih respiratornih infekcija su takođe povišene iznad osnovnih vrednosti u tri zemlje. Ove informacije ukazuju na to da je situacija sa gripom i respiratornim infekcijama slična i u drugim delovima Evrope.

Sezona gripa 2024/2025 završena je prema objavama sa sajta Instituta, a većina pokazatelja aktivnosti gripa i dalje opada, prelazeći na nivoe koji se beleže van sezone. Ova informacija može doneti olakšanje građanima, ali se preporučuje oprez i praćenje daljih informacija o zdravlju, posebno u kontekstu novih sojeva virusa koji se mogu pojaviti.

U svetlu ovih događaja, važno je napomenuti da se zdravstveni radnici i institucije redovno obraćaju javnosti radi informisanja o stanju zdravlja u zemlji. Takođe, kontinuirana edukacija o preventivnim merama kao što su vakcinacija, higijena ruku i izbegavanje bliskog kontakta sa obolelima može doprineti smanjenju širenja ovih infekcija.

U ovom trenutku, zdravstvo u Srbiji se suočava sa izazovima vezanim za obolevanja od respiratornih infekcija, ali zahvaljujući aktivnom praćenju i pravovremenom reagovanju, situacija se može kontrolisati. Građani su pozvani da budu svesni svog zdravlja i da se jave lekaru u slučaju simptoma, kako bi se pravovremeno dijagnostikovao i lečio svaki slučaj.

U zaključku, iako su brojke obolelih u porastu, trenutna situacija se može smatrati stabilnom, a praćenje epidemioloških podataka omogućava zdravstvenim vlastima da preduzmu potrebne korake u zaštiti javnog zdravlja. U ovoj sezoni, bilo kakva informacija o gripu ili respiratornim infekcijama treba da se pažljivo prati, a građani bi trebali ostati informisani i spremni da reaguju na moguće promene u epidemiološkoj situaciji.

Milan Petrović avatar