Za godinu u Crnoj Gori osuđeno 97 maloletnika

Milan Petrović avatar

U Crnoj Gori je tokom prošle godine pravosnažno osuđeno 97 maloletnika, prema podacima Uprave za statistiku (Monstat). Ovi podaci ukazuju na zabrinjavajući trend u ponašanju mladih u zemlji, posebno kada se uzmu u obzir različita krivična dela koja su počinili.

Najčešće krivično delo koje su maloletnici počinili su povrede protiv imovine. Ova vrsta delikta uključuje krađe, vandalizam i druga slična dela koja su usmerena na oštećenje ili otuđenje tuđe imovine. Ova statistika odražava kako ekonomski pritisci i socijalni problemi mogu uticati na ponašanje mladih, najčešće u potrazi za brzim dobitkom ili kao način izražavanja pobune.

Pored povreda protiv imovine, značajan broj maloletnika je osuđen i za teža krivična dela, posebno ona koja se odnose na život i telo. U ovoj kategoriji, 17 maloletnika je pravosnažno osuđeno. Ova dela su najteža i uključuju nasilje, pokušaje ubistva ili druga teška krivična dela koja imaju ozbiljne posledice po žrtve. Ovi podaci ukazuju na to da se među mladima u Crnoj Gori javlja sve veći nivo nasilja, što predstavlja ozbiljan problem za društvo kao celinu.

Statistika o maloletničkoj delikvenciji nije nova pojava u Crnoj Gori, ali trenutni podaci ukazuju na potrebu za hitnim delovanjem. Razlozi za povećanu delikvenciju među mladima mogu biti različiti. Od nedostatka adekvatnog obrazovanja, ekonomske nestabilnosti, do loših porodičnih odnosa i pritiska vršnjaka. Ovi faktori mogu značajno uticati na odluke koje mladi ljudi donose i na načine na koje se suočavaju sa problemima.

U poslednje vreme, stručnjaci i nevladine organizacije u Crnoj Gori pozivaju na jaču saradnju između škole, porodice i društva u celini kako bi se sprečila delikvencija među maloletnicima. Programi prevencije, radionice i edukacija mogu igrati ključnu ulogu u smanjenju broja krivičnih dela koja počinjuju mladi. Takođe, važno je raditi na rehabilitaciji osuđenih maloletnika, kako bi im se pružila šansa za bolju budućnost i smanjenje rizika od ponovnog počinjenja krivičnih dela.

Jedan od glavnih izazova sa kojima se suočava Crna Gora jeste i nedostatak adekvatnih resursa za rehabilitaciju mladih delikvenata. U mnogim slučajevima, kada se maloletnici suoče sa pravosudnim sistemom, potrebna im je pomoć stručnjaka koji mogu da im pomognu da razumeju posledice svojih dela i da pronađu konstruktivne načine za rešavanje problema.

Osim toga, važno je da se u društvu radikalno promeni percepcija maloletničke delikvencije. Umesto da se maloletnici posmatraju isključivo kao počinioci, potrebno je fokusirati se i na razumevanje uzroka njihovog ponašanja. Samo kroz razumevanje i pružanje podrške, društvo može doprineti smanjenju nasilja i delikvencije među mladima.

U svetlu ovih podataka, jasno je da je potrebna sveobuhvatna strategija za rešavanje problema maloletničke delikvencije u Crnoj Gori. Uključivanje svih relevantnih aktera – od vlade, obrazovnih institucija, nevladinih organizacija do porodica – može biti ključ za uspešno rešavanje ovog problema. S obzirom na to da su mladi budućnost društva, ulaganje u njihovu sigurnost i dobrobit je od suštinskog značaja za izgradnju stabilnog i zdravog društva.

Kako bi se smanjila stopa maloletničke delikvencije, potrebno je raditi na stvaranju boljih uslova za mlade, pružanju obrazovanja i podrške, kao i podizanju svesti o važnosti prevencije. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti sigurnije okruženje za našu decu i mlade.

Milan Petrović avatar