Vučić iz Tirane oštro odgovorio na pitanje crnogorske novinarke o izručenju Svetozara Marovića

Jovana Radić avatar

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na konferenciji za medije u Tirani, posle samita Evropske političke zajednice, oštro odgovorio na pitanje crnogorske novinarke koje se ticalo izručenja Svetozara Marovića. Marović, bivši predsednik Crne Gore, je bio predmet rasprava o njegovom eventualnom izručenju zbog pravosudnih postupaka koji se vode protiv njega.

Vučić je naglasio da odluke o izručenju donose pravosudni organi Srbije, a ne predsednik države. On je istakao da bi novinarka trebala da razume da se takve odluke donose u skladu sa zakonom i pravnim normama, te da je važno poštovati međunarodne pravne standarde. U svom odgovoru, Vučić je ukazao na to da je mnogo važnije pitanje poštovanje međunarodnog prava i Rezolucije 1244, koja se odnosi na status Kosova, nego sudbina jednog pojedinca.

„Siguran sam da znate da predsednik Republike nije taj koji donosi odluke o izručenju bilo kog državljanina,“ rekao je Vučić. On je dodao da nadležni organi u Srbiji, zajedno sa pravosudnim institucijama, donose odluke u skladu sa Ustavom i međunarodnim konvencijama. Ovo stavlja naglasak na pravnu proceduru i institucije koje su zadužene za ovakve odluke.

Vučić je izazvao novinarku da razmisli o poštovanju međunarodnog prava, ukazujući na to da bi bilo korisnije da se fokusira na pitanja koja se tiču šireg konteksta međunarodnih odnosa i prava. „Mogao sam da pitam kada ćete poštovati međunarodno javno pravo i međunarodne pravne norme,“ dodao je.

Nakon što je Vučić izneo svoje stavove, novinarka je napustila konferenciju, što je izazvalo reakciju prisutnih. Predsednik je primetio njen odlazak i prokomentarisao: „Naravno da odoše,“ aludirajući na to da se novinarka nije suočila sa njegovim odgovorima.

Ovaj incident ukazuje na napetosti između Srbije i Crne Gore, posebno u kontekstu pravosudnih pitanja i političkih odnosa. Vučićeva reakcija može se tumačiti kao deo šire strategije da se osigura da se pitanja o pravima i pravosudnim postupcima ne koriste kao alat za političke pritiske ili manipulacije.

Marović, koji je bio na čelu Crne Gore u vreme kada je zemlja prolazila kroz značajne političke promene, trenutno se suočava sa optužbama za korupciju i zloupotrebu položaja. Njegovo izručenje je predmet rasprava zbog složenih pravnih i političkih okolnosti koje okružuju ovaj slučaj.

U međuvremenu, Vučić je nastavio da se bavi pitanjima koja se tiču regionalne stabilnosti i saradnje, naglašavajući potrebu za dijalogom i poštovanjem međunarodnih normi. Njegova izjava o poštovanju Rezolucije 1244 takođe ukazuje na to da je Srbija posvećena očuvanju svojih interesa u kontekstu političkih pregovora o Kosovu.

U ovom trenutku, važno je napomenuti da se odnosi između Srbije i Crne Gore nalaze u složenoj situaciji, sa istorijskim napetostima koje i dalje utiču na politički dijalog. Ovakvi incidenti na konferencijama za medije mogu dodatno zakomplicirati već postojeće tenzije, ukazujući na izazove s kojima se suočavaju lideri u regionu.

S obzirom na sve to, Vučićeva izjava i reakcija na postavljeno pitanje o izručenju Svetozara Marovića može se smatrati i signalom da će Srbija nastaviti da se drži svojih pravosudnih procedura, bez obzira na pritiske ili očekivanja iz susednih zemalja. Ovaj slučaj će sigurno ostati u fokusu medija i javnosti, dok se pravosudni procesi nastavljaju.

Jovana Radić avatar