Vršcu 20,5 miliona dinara za kulturu

Milan Petrović avatar

Ministar kulture Nikola Selaković potpisao je u Vršcu sedam ugovora koji obezbeđuju ulaganje od 20,5 miliona dinara u kulturu ovog grada, kako je saopšteno iz Ministarstva kulture. Ova sredstva su opredeljena za nastavak sanacije dvorca u Vlajkovcu i za vršački Gradski muzej. Naime, dvorac u Vlajkovcu dobija 16,1 milion dinara, dok će Gradski muzej biti podržan sa 4,4 miliona dinara.

Selaković je naglasio da je saradnja između Vršca i Ministarstva kulture veoma važna, kako u očuvanju kulturnog nasleđa, tako i u promociji savremenog stvaralaštva. Od 2024. godine do danas, Ministarstvo je u ovaj grad uložilo više od 83,8 miliona dinara. „Jedan od kapitalnih projekata koji smo započeli je sanacija dvorca u Vlajkovcu, koji je bio u veoma teškom stanju. U saradnji sa Regionalnim zavodom za zaštitu spomenika kulture, ulažemo značajna sredstva kako bismo ga obnovili“, rekao je Selaković.

Takođe, ministar je istakao i značaj Gradske muzeja u Vršcu, koji će postati atraktivna destinacija, posebno 2027. godine, kada će Beograd biti domaćin Svetske specijalizovane izložbe EKSPO. Očekuje se da će Srbija privući 4,1 milion stranih turista, a Selaković je naveo da bi, ukoliko bi tri odsto tih turista posetilo Vršac, to značilo dolazak 120.000 ljudi. „Pored vršačkog vina i gostoprimstva, treba da iskoristimo ovu priliku za promociju naše bogate kulture“, dodao je on.

Ministar je takođe ukazao na važnost vršačkog Gradskog pozorišta „Jovan Sterija Popović“, koje predstavlja važnu tačku za kulturni život Južnog Banata. On je naglasio da je bitno raditi na pripremi kulturne infrastrukture za EKSPO 2027, jer ovaj događaj nije rezervisan samo za Beograd, već obuhvata celu zemlju.

Selaković je podvukao da ustanove kulture u Vršcu aktivno učestvuju na konkursima Ministarstva i da bi moglo biti još sredstava dostupnih za projekte u ovoj godini. On je izrazio nadu da će vršačke kulturne institucije biti korisnici dodatnih sredstava.

Ministar je takođe istakao značaj Dečijeg kutka u Gradskom muzeju, nazvavši ga ponosom grada, i najavio podršku za organizaciju kulturne ekskurzije za mlade iz Vršca, kako bi posetili nacionalne muzeje u Beogradu. Ovaj pristup ne samo da promoviše kulturu, već i stvara prilike za mlade da se upoznaju sa bogatstvom kulturne baštine Srbije.

Cilj svih ovih inicijativa je da se Vršac pozicionira kao ključna kulturna destinacija, naročito u svetlu nadolazećih događaja koji će doneti veliki broj posetilaca.

Milan Petrović avatar