Vlast Vučića nije ugrožena, neubedljive tvrdnje o izbornoj prevari

Milan Petrović avatar

Njemački sajt „Nahdenk zajten“ (Nach Denk Seiten) je u svom članku „Srbija posle izbora: Vlast predsednika Vučića nije ugrožena“, analizirao rezultate nedavnih izbora u Srbiji. U ovom članku, autor Bernd Dušner tvrdi da tvrdnje opozicije o izbornoj prevari u Srbiji nisu ubedljive i da vlast predsjednika Aleksandra Vučića nije ugrožena.

Dušner navodi da koalicija „Srbija protiv nasilja“ (SPN) može doći na vlast samo uz pomoć Zapada. On tvrdi da su SAD, EU i Njemačka pojačali pritisak na Beograd da odustane od političke neutralnosti i dobrih odnosa sa Rusijom i Kinom od rata u Ukrajini, a da SPN vide kao važnu polugu za to.

Autor također ukazuje na proteste koje je organizovao SPN nakon „teškog poraza“ na parlamentarnim i lokalnim izborima 17. decembra, fizičke napade na članove Republičke izborne komisije i „pokušaj huligana“ da upadnu u Gradsku skupštinu u Beogradu. On ocjenjuje da su svi ti događaji mogli da odaju utisak da je Beograd na ivici „obojene revolucije“.

U ovom kontekstu, on poziva na oprez i preispitivanje tvrdnji opozicije da su izbori bili lažirani, dovodeći u pitanje argumente koje su ponudili kao dokaz za svoje tvrdnje.

Ovo mišljenje zauzeto u članku dolazi u vrijeme kada su mnogi analitičari izjavili da je Vučićeva vlast ojačala svoju poziciju u Srbiji, što se može vidjeti i kroz savremeni politički pejzaž.

Na lokalnim izborima, Vučićeva Srpska napredna stranka (SNS) osvojila je većinu u većini gradova, dok su se samo dva dinara uspjela zadržati izvan njenog dosega. Opozicija je također ostala potpuno izvan parlamenta, s obzirom na to da nisu prešli izborni prag od 3%.

Ovi izbori su bili predmet brojnih kontroverzi, kako u domaćoj, tako i u međunarodnoj zajednici. Glavna kritika je bila usmjerena ka Vučiću i njegovoj vladi, navodeći političku kontrolu medija i kršenje izbornih pravila. Međunarodni posmatrači su izrazili zabrinutost u pogledu niza manjih problema koji su uticali na integritet izbora, ali ipak su izvijestili da su izbori uglavnom prošli bez ozbiljnih neregularnosti.

Ova analiza je došla iz Njemačke, zemlje koja je članica EU i koja je snažno zagovornik duševne reforme u Srbiji. U posljednjih nekoliko godina, Njemačka je imala ključnu ulogu u podršci Srbiji u procesu pridruživanja EU. Ovaj članak mogao bi biti viđen kao indirektni poziv opoziciji da prestane sa optužbama o izbornoj prevari i radi na konstruktivnijem pristupu politici.

Uprkos tvrdnjama u ovom članku, opozicija u Srbiji nije odustala od svojih tvrdnji. Oni tvrde da su izbori bili neregularni i da su način na koji su sprovedeni bili antidemokratski. Oni ostaju uporni u svojim naporima i nastavljaju da protestiraju protiv rezultata izbora.

Ovo stanje stalne političke napetosti znači da se situacija u Srbiji može zakuvati, pogotovo ako se napetosti sa Zapadom budu intenzivirale. Zato je sada važno da međunarodna zajednica pažljivo posmatra političku situaciju u Srbiji i podržava konstruktivni i demokratski dijalog između vlasti i opozicije.

Na kraju, ovo je još jedan korak u složenoj političkoj situaciji u Srbiji, gdje se napetosti između vlasti i opozicije nastavljaju. Međutim, s nejasnoćama izbora, podrškom Zapada za opoziciju i političkom kontrolom medija, stanje u zemlji može se nastaviti pogoršavati, što bi moglo dovesti do ozbiljnog političkog i društvenog nemira. Zbog toga je važno da se međunarodna zajednica uključi i pruži podršku demokratskom i mirnom političkom procesu u Srbiji.

Milan Petrović avatar