Na sednici održanoj 3. jula 2025. godine, Vlada Republike Srbije donela je odluku o imenovanju novog Upravnog odbora Narodne biblioteke Srbije (NBS). Na čelo Upravnog odbora postavljen je prof. dr Čedomir Antić, dok su za članove imenovani prof. dr Dragiša Bojović, prof. dr Aleksandar Milanović, Gorica Škipina i Slađana Stojaković, bibliotekar savetnik u NBS. Takođe, formiran je i novi Nadzorni odbor Biblioteke, čijim je predsednikom postavljena pravnik Leonida Popović, a članovi su ekonomista Dejan Đurić i bibliotekar NBS Biljana Kurbalija.
Razrešeni članovi prethodnog Upravnog odbora, koji su se povukli zbog isteka mandata, uključuju prof. dr Nikolu Kajteza (predsednika), prof. dr Nenada Krstića, prof. dr Biljanu Chroneos Krasavac, Mirjanu Stanišić i Dragana Jovanovića Danilova. Očekuje se da mandat dosadašnjeg upravnika NBS, dr Vladimira Pištala, ističe početkom novembra, a Upravni odbor, uz saglasnost Ministarstva kulture, treba da raspiše konkurs sledećeg meseca. Takođe, razmatra se mogućnost postavljanja vršioca dužnosti upravnika ili produženja mandata Pištalu.
U javnosti se pominju potencijalni kandidati za novog upravnika, među kojima su Aleksandar Gatalica, pisac i trenutni savetnik ambasadora Srbije u Sloveniji, i Dejan Ristić, istoričar. Gatalica je ranije bio umetnički direktor Opere i teatra Madlenijanum, kao i urednik kulture na RTS-u. Ristić je bio upravnik NBS od 2012. do 2013. godine, a kasnije je obavljao različite funkcije, uključujući i ministra za informisanje.
Na istoj sednici, razrešeni su i članovi Upravnog odbora Muzeja savremene umetnosti. Predsednica Vesna Latinović i članovi, uključujući prof. dr Aleksandra Mladenovića Leka, Sašu Jovanovića, dr Rajku Bošković i Mileta Poštića, su otišli, dok su na njihovo mesto imenovani Jelena Medaković kao predsednica i Miodrag Ivanović, Miodrag Rogan i Olivera Vukotić kao članovi. Zbog isteka mandata, takođe su razrešeni članovi UO Muzeja Jugoslavije, uključujući prof. dr Dragana Bulatovića, predsednika, i članove Gordanu Predić, akademika prof. dr Nikolu Popovića, Andreu Radulovića i dr Veselinku Kastratović Ristić. Novi Upravni odbor Muzeja Jugoslavije čine Petar Đurđev (predsednik) i članovi Srđan Graovac, Aleksandra Nikolić i dr Miša Stojadinović.
Promene se dešavaju i u arhivima. U Upravnom odboru Državnog arhiva Srbije, razrešeni su prof. dr Aleksandar Rastović (predsednik), prof. dr Ljubomirka Krkljuš, prof. dr Zoran Avramović, dr Zoran Maksimović i Slavica Solomun. Na njihovo mesto imenovan je dr Goran Miloradović kao predsednik, a članovi su prof. dr Zoran Avramović, prof. dr Miloš Đorđević, Ana Jovančić i Tatjana Jovanović, diplomirani bibliotekar savetnik. U Upravnom odboru Arhiva Jugoslavije, razrešeni su dr Nebojša Kuzmanović (predsednik), prof. dr Gorana Vasina, Slađana Bojković, Vladimir Cerovac, Lidija Opojevlić Hofman, a novi predsednik je prof. dr Aleksandar Rastović, uz članove dr Sofiju Božić, Miloša Anđića i dr Dragana Aleksića.
Dodatno, zbog isteka mandata, razrešen je i Upravni odbor Prirodnjačkog muzeja, u kojem su bili prof. dr Snežana Pajović (predsednik), prof. dr Ljupko Rundić, Nebojša Minjević, Milica Miletić i dr Boris Ivančević. Novi Upravni odbor, na čijem je čelu Miroslav Milić kao predsednik, čine i članovi prof. dr Ljupko Rundić, prof. dr Dejan Petrović i dr Ljiljana Protić.
Ove promene na čelima važnih kulturnih institucija u Srbiji odražavaju nastojanje vlade da unapredi i modernizuje kulturnu politiku. Očekuje se da će novi članovi doneti sveže ideje i pristupe u upravljanju ovim institucijama, što može doprineti razvoju kulture i očuvanju nasleđa u zemlji.