Visoke temperature povećale potrošnju struje u Srbiji

Milan Petrović avatar

U Srbiji je nedavno zabeležen značajan porast potrošnje električne energije zbog visokih temperatura koje su dovele do povećane upotrebe klima uređaja i drugih rashladnih sistema. Prema informacijama Elektrodistribucije Srbije (EDS), na dan 26. juna 2024. godine, zabeležen je protok električne energije od 83,48 miliona kilovat časova (KWH). Ovaj broj predstavlja porast od 15,77 odsto u odnosu na isti datum prethodne godine.

U okviru podataka EDS-a, najveća potrošnja struje zabeležena je u Distributivnom području Novi Sad, koje pokriva Vojvodinu. Tamo je zabeležena potrošnja od 24,94 miliona kilovat časova, što je za oko 19,5 odsto više nego u junu prošle godine. Ovaj značajan skok u potrošnji može se povezati sa ekstremnim vremenskim uslovima i sve većim potrebama građana za rashladom.

U Beogradu, koji obuhvata gradske i prigradske opštine, situacija je slična. Toga dana, potrošnja električne energije iznosila je 23,68 miliona kilovat časova, što predstavlja porast od 25,63 odsto u odnosu na isti datum prethodne godine. Ove brojke ukazuju na to da su građani Beograda takođe povećali upotrebu klima uređaja i drugih uređaja za hlađenje kako bi se nosili sa vrućinama.

Povećana potrošnja električne energije tokom letnjih meseci nije novost, ali ovakvi skokovi mogu imati značajne posledice po elektroenergetski sistem, uključujući opterećenje mreže, što može dovesti do problema u snabdevanju. EDS je u više navrata ukazivao na potrebu za racionalnijom potrošnjom električne energije, naročito u periodima ekstremnih temperatura.

Što se tiče efekata na elektroenergetski sistem, povećana potrošnja može dovesti do preopterećenja, što u nekim slučajevima može rezultirati isključenjima struje. To je posebno važno u situacijama kada su temperature ekstremno visoke, kao što je to bio slučaj tokom prošlih letnjih meseci. Zbog toga EDS i druge nadležne institucije pozivaju građane da budu štedljivi i odgovorni u potrošnji električne energije.

Osim toga, tokom letnjih meseci, posebno u junu i julu, zabeleženi su i drugi trendovi u potrošnji energije. Na primer, tokom ovih meseci često se primećuje povećana upotreba električnih uređaja, ne samo klima uređaja, već i frižidera, zamrzivača i drugih uređaja koji rade na električnu energiju. Ovo dodatno opterećuje elektroenergetski sistem i može dovesti do povećanja troškova za krajnje potrošače.

U svetlu ovih događaja, važno je da građani budu svesni svojih navika u potrošnji i da razmotre mogućnosti za smanjenje potrošnje energije, posebno u vreme vrhunca vrućina. Mnogi stručnjaci preporučuju korišćenje prirodnog hlađenja, kao što su otvoreni prozori i ventilacija, kada su temperature niže, kao i korišćenje pametnih uređaja koji mogu pomoći u optimizaciji potrošnje struje.

Takođe, važno je napomenuti da se u Srbiji sprovode različiti projekti i inicijative usmerene na poboljšanje energetske efikasnosti i korišćenje obnovljivih izvora energije. Ove aktivnosti imaju za cilj da smanje zavisnost od klasičnih izvora energije i da doprinesu održivijem razvoju.

U zaključku, trenutna situacija sa potrošnjom električne energije u Srbiji ukazuje na važnost svesti o potrošnji i potrebu za prilagođavanjem u skladu sa klimatskim uslovima. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati stabilnost elektroenergetskog sistema i doprineti očuvanju životne sredine.

Milan Petrović avatar