Požar je izbio u jutarnjim satima na deponiji Uborak u Mostaru, a prijavljen je u 9:15 časova. Vatra se brzo proširila na glavno skladište, objekte i radne mašine, što je dovelo do hitne evakuacije svih radnika sa terena. Kako prenosi portal Klix, na mestu incidenta su se okupili vatrogasci, policija, pripadnici Oružanih snaga BiH i ekipe hitne pomoći. Ubrzo se na terenu pojavio i gradonačelnik Mostara, Mario Kordić, koji je nadgledao situaciju.
Zvaničnici su odmah apelovali na građane da ne izlaze napolje i da izbegavaju aktivnosti na otvorenom, posebno u noćnim i jutarnjim satima kada se dim spušta u najniže slojeve vazduha. U saopštenju se naglašava da je važno zatvoriti sve prozore i vrata kako bi se smanjila izloženost štetnim supstancama koje se šire dimom. Takođe, preporučeno je izbegavanje korišćenja vode iz otvorenih bunara i izvora u blizini deponije sve do izričite potvrde o ispravnosti od strane nadležnih sanitarnih i higijensko-epidemioloških službi.
Na teren je izašlo sedam vatrogasnih vozila sa 15 vatrogasaca, a dodatno su angažovani i pripadnici Oružanih snaga koji su dopremili cisterne. U gašenje požara uključeni su i protivpožarni avioni, kao i er traktor, koji je osmišljen da pomogne u gašenju požara velikih razmera.
Građani Mostara su uznemireni situacijom, a zvaničnici su ih obavestili da ostanu u svojim domovima dok se situacija ne stabilizuje. „Sve nadležne gradske službe, komunalna preduzeća i interventne jedinice su na terenu u maksimalnom kapacitetu kako bi se požar lokalizovao u najkraćem roku“, navode zvaničnici.
Požar na deponiji Uborak predstavlja ozbiljan problem za zdravlje građana i životnu sredinu. Zbog gustog dima i prisustva štetnih materija u vazduhu, vlasti su odlučile da donesu mere opreza i obaveste građane o potencijalnim rizicima. Zabrana korišćenja vode iz bunara i izvora u blizini deponije važiće do daljnjeg, a građani su pozvani da se pridržavaju svih preporuka koje su im date.
Gradonačelnik Kordić je naglasio važnost brze reakcije i koordinacije svih službi kako bi se požar što pre ugasio. „Naša prioritetna briga su građani i njihovo zdravlje. Uveravam vas da ćemo učiniti sve što je potrebno da se ova situacija reši“, rekao je Kordić.
U međuvremenu, vatrogasci se bore sa požarom, koji je izazvan nakupljanjem otpada na deponiji. U poslednjih nekoliko godina, deponija Uborak je bila predmet kritika zbog ekoloških problema i nedostatka adekvatnog upravljanja otpadom. Ovaj incident dodatno je istakao potrebu za boljim rešenjima u upravljanju otpadom i zaštiti životne sredine.
Kao odgovor na ovu situaciju, mnogi građani su izrazili zabrinutost zbog budućih posledica po zdravlje. Zagađenje vazduha i potencijalna kontaminacija vode mogu imati dugoročne posledice na zdravlje stanovništva. Lokalni aktivisti i ekološke organizacije pozivaju vlasti da preduzmu hitne mere kako bi se sprečili slični incidenti u budućnosti.
Dok se vatrogasci bore sa plamenovima, građani Mostara prate situaciju sa zabrinutošću, nadajući se da će se požar uskoro ugasiti i da će vlasti preduzeti potrebne korake za zaštitu zdravlja i sigurnosti svih stanovnika. U narednim danima, očekuje se da će stručnjaci proceniti štetu i raditi na planovima za sanaciju i prevenciju sličnih događaja.



