Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA), izjavio je da su grčka ostrva Mikonos i Santorini uvela jednokratnu taksu od 20 evra zbog prekomernog broja turista koji utiču na svakodnevni život lokalnog stanovništva. Ova taksa je deo šireg trenda u Grčkoj, gde su boravišne takse povećane do tri puta, a dnevne takse za apartmane sada iznose između 1,5 i 2 evra, dok se u hotelima takse kreću od 4 do 10 evra, zavisno od kategorije.
Seničić je rekao da je odluka o uvođenju takse rezultat prekomernog turizma koji opterećuje lokalne resurse i povećava troškove života. Na Mikonosu i Santoriniju, gde je broj turista premašio kapacitete, lokalne vlasti se suočavaju sa problemima u održavanju čistoće i kvalitetu života građana. Iako su srpski turisti prisutni u manjem broju na ovim ostrvima, Seničić smatra da će taksa malo uticati na odluke naših turista.
Jednokratna taksa od 20 evra je uvedena da bi se smanjio broj posetilaca tokom letnje sezone. U Veneciji, na primer, taksa se takođe uvodi sličnim povodom, a predlaže se povećanje sa 5 na 10 ili čak 15 evra tokom sezone. Slični problemi se javljaju i u Barseloni, gde su cene nekretnina drastično porasle zbog masovnog turizma, što je uzrokovalo nezadovoljstvo među lokalnim stanovnicima. Cene usluga u Barseloni su često 30% više nego u ostatku Španije, što dodatno otežava život stanovništva.
U Grčkoj su boravišne takse ranije uvedene sa ciljem da se prikupljeni novac iskoristi za pomoć ljudima koji su izgubili imovinu u požarima i poplavama, kao i za poboljšanje infrastrukture. Takse za hotele variraju od 2 do 10 evra dnevno, u zavisnosti od klase hotela. Na primer, za luksuzne hotele sa pet zvezdica, taksa iznosi 10 evra dnevno, što se može činiti kao mala suma u poređenju sa prosečnom cenom boravka od 1.600 evra.
Seničić naglašava da i pored povećanih taksi, interesovanje za putovanja u Grčku ostaje visoko. Međutim, sve destinacije su poskupele između 5 i 20%. Povećanje cena aranžmana je najviše pogođeno porastom troškova avio prevoza, inflacijom i opštim životnim troškovima. U ovom trenutku, u poređenju sa prošlom godinom, uplaćenih aranžmana je 10 do 12% manje.
Unutrašnje društvene okolnosti, kao što su nesigurnosti oko školskih ispita i upisa, takođe su uticale na smanjenje interesovanja za putovanja. Međutim, postoji talas povećanog interesovanja, iako se očekuje da će ukupni broj turista biti manji za oko 10% u odnosu na prošlu sezonu. Seničić upozorava putnike da budu oprezni kada rezervišu individualna putovanja, s obzirom da je više od hiljadu ljudi prevareno od početka godine.
Prošle godine, nešto više od milion srpskih turista boravilo je u Grčkoj, a do sada je uplaćeno oko 600.000 aranžmana. Iako su ostali delovi Grčke možda zabeležili pad, očekuje se da će broj posetilaca na popularnim destinacijama kao što su Mikonos i Santorini ostati otprilike na istim nivoima kao prošle godine.
Za Tursku i Egipat, interesovanje je smanjeno zbog porasta cena avio karata, što je dovelo do smanjenja potražnje. U Turskoj su zabeleženi padovi od 20% za pakete koji uključuju avio prevoz, dok je u Egiptu smanjenje interesovanja između 12 i 15%. Ovi faktori ukazuju na to da se turistički trendovi menjaju i da je važno pratiti situaciju na tržištu kako bi se adekvatno reagovalo na promene u potražnji i ponudi.