Do pre nekoliko godina, stariji od 70 godina su se suočavali sa velikim teškoćama prilikom apliciranja za bankarske kredite, no situacija se značajno promenila. Danas, korisnici penzija sve više se okreću gotovinskim kreditima, a mnoge banke su otvorile vrata penzionerima, odobravajući im zaduživanje do 75, pa čak i do 80. godine života. Iako su gotovinske pozajmice najpopularniji izbor, neki penzioneri se odlučuju i za stambene kredite, gde je životno osiguranje gotovo obavezno.
Procedura dobijanja kredita je postala jednostavna. Penzioneri moraju da dostave dokaz o statusu, obično penzioni ček, a iznos koji mogu dobiti zavisi od visine primanja i godina starosti. Uslovi za dobijanje kredita su jasni: korisnici moraju imati najmanje 55 godina prilikom apliciranja, a ne smeju biti stariji od 80 godina kada dospeva poslednja rata. Uz to, životno osiguranje je neophodno kako bi se obezbedila sredstva.
Finansijski analitičar Dušan Uzelac ističe da je ugovaranje kredita individualno i zavisi od niza faktora. Mlađi penzioneri obično dobijaju veće iznose kredita, jer su za banke privlačniji klijenti sa stabilnim primanjima. Iako su kamatne stope na gotovinske kredite visoke, penzioneri često nemaju mnogo izbora. U 2024. godini, prosečna kamatna stopa za novoodobrene gotovinske kredite iznosila je oko 12 procenata.
Narodna banka Srbije uvela je ograničenja kamatnih stopa kako za stambene, tako i za gotovinske kredite. Uslovi predviđaju da nominalna kamatna stopa za kredite odobrene u dinarima ne može biti veća od 14,75 procenata, dok efektivna, koja obuhvata sve troškove, ne može premašiti 15,75 procenata. Iako se uslovi kredita za penzionere čine slični onima za zaposlene, ukupni trošak kredita često je veći.
Finansijski savetnici upozoravaju penzionere na važnost informisanja pre nego što odluče o uzimanju kredita. Osiguranje je obavezno, a banke često zahtevaju velike polise osiguranja, što može dovesti do situacije da polisa bude nekoliko puta veća od mesečne rate kredita. Ugovor o životnom osiguranju se zaključuje u banci prilikom uzimanja kredita, a polisu izdaje društvo za osiguranje koje sarađuje sa bankom.
Visina penzije takođe igra ključnu ulogu. Primanja korisnika kredita smeju biti opterećena najviše do 30 procenata, dok ostali klijenti mogu da se zaduže do 50 procenata svojih primanja. Ova pravila su jedan od razloga zašto banke retko odobravaju stambene kredite penzionerima, jer njihova primanja često ne pokrivaju visoke mesečne rate.
Penzioneri takođe mogu biti žiranti za kredite svoje dece ili se udružiti sa partnerima kako bi dobili veći iznos pozajmice. U svakom slučaju, penzioneri treba da obrate pažnju na efektivnu kamatnu stopu, koja je ključna za izračunavanje ukupnog iznosa koji će na kraju vratiti banci.