Dok se približava kraj školske godine, maturanti se pripremaju za prijemne ispite, čiji datumi ostaju neizvesni. Univerzitet u Beogradu apelovao je na studente i profesore da se stvore uslovi za završetak školske godine i upis novih studenata. U javnosti se sve više raspravlja o mogućnosti upisa na fakultete bez polaganja prijemnog ispita, što bi bio prvi takav slučaj od 1999. godine.
Prvi rok za upis na osnovne akademske studije planiran je za 18. jun, a polaganje ispita za 23. jun. Ova odluka je doneta u februaru, ali su blokade fakulteta dovele do neizvesnosti oko prijemnih ispita. Dekan Hemijskog fakulteta, Dejan Roglić, ističe da država ima ključnu ulogu u svim odlukama vezanim za upis. „Datumi zavise isključivo od države. Poslali smo predlog broja studenata koji će biti upisani ove godine, ali nismo dobili odgovor“, naglašava Roglić.
Postoji ideja da samo oni koji žele da upišu fakultete sa povećanim interesovanjem polažu prijemni ispit, dok bi budući studenti na Hemijskom, Pravnom, Ekonomskom i sličnim fakultetima mogli da se upišu samo na osnovu uspeha iz srednje škole. Međutim, za ovakvu odluku potrebna je saglasnost države, a Roglić podseća da su prijemni ispiti deo akreditacionih dokumenata, što dodatno komplikuje situaciju.
Zakon o visokom obrazovanju predviđa da se rang lista sastavlja na osnovu uspeha iz srednje škole i rezultata ispita koji proveravaju posebno znanje. Profesor Pravnog fakulteta, Vladan Petrov, ističe da su okolnosti sada mnogo složenije nego 1999. godine, kada su ispiti održani čak i tokom bombardovanja. „Sada imamo potpuni prekid školske godine“, kaže Petrov.
Jedan od problema je i bodovanje prijema, gde bi povlašćen položaj mogli imati oni sa najboljim ocenama, ali i studenti koji su završili srednju školu pre više godina. Petrov podseća na situaciju nakon NATO bombardovanja, kada su stariji srednjoškolci iskoristili priliku da upišu fakultete bez budžetskog finansiranja.
On naglašava da dokle god ne bude jasno šta će se desiti sa trenutnom školskom godinom, razgovor o prijemu novih studenata deluje obmanjujuće. To se odnosi i na status stipendija, kredita i obnovu školske godine. Maturanti koji su razgovarali sa Euronews Srbija kažu da se prijemni ispiti moraju spremati.
Jedna maturantkinja je izjavila: „Spremam i radim na tome, planiram da upišem medicinu.“ Drugi maturant je rekao da ne priprema prijemni, jer planira studije u inostranstvu, ali dodaje da njegovi prijatelji već dugo spremaju.
U svakom slučaju, upis na fakultete neće biti moguć pre nego što bude poznat broj budžetskih mesta, a ta odluka je na Vladi Srbije. U ovom trenutku, sve je neizvesno, a maturanti se nalaze u stresnoj situaciji dok čekaju dalja uputstva.
U zaključku, situacija oko prijemnih ispita i upisa na fakultete je vrlo kompleksna. Maturanti su pod velikim pritiskom, a nedostatak informacija od strane nadležnih institucija dodatno otežava njihovu pripremu. Svaka odluka koja će biti doneta u vezi sa prijemnim ispitima i upisom na fakultete imaće značajan uticaj na buduće studente, kao i na obrazovni sistem u Srbiji. Potrebno je da se brzo donesu odluke koje će omogućiti normalizaciju stanja i povratak u redovne obrazovne tokove.