Ukradena sa njegovog groba pre 37 godina

Tamara Nikolić avatar

Francuska policija je nedavno otkrila bistu Džima Morisona, legendarni frontmen grupe Dors, koja je ukradena pre 37 godina sa groblja Per-Lašez u Parizu. Ova skulptura, koja je delo hrvatskog umetnika Mladena Mikulina, predstavljala je važan simbol morisonovog nasleđa i mesto hodočašća za mnoge njegove obožavaoce.

Bista je prvobitno postavljena na Morisonovom grobu 1981. godine, u znak sećanja na desetogodišnjicu njegove smrti. Policija je pronašla skulpturu tokom operacije usmerene na borbu protiv finansijskih prevara, a pronalazak se dogodio u okviru istraživanja koje je vodila kancelarija javnog tužioca u Parizu.

Džim Morison je preminuo 3. jula 1971. godine u Parizu, u 27. godini života. Zvanična verzija njegove smrti govori o srčanom zastoju, ali su se tokom godina pojavile razne teorije o uzrocima njegove smrti. Francuski novinar Sem Bernet je u svojoj knjizi iz 2007. godine sugerisao da su prijatelji i porodica iskrivili zvaničnu verziju kako bi očuvali Morisonov ugled, tvrdeći da je zapravo umro od predoziranja heroinom u toaletu noćnog kluba „Rokenrol cirkus“.

Ova misterija oko Morisonove smrti i dalje intrigira javnost. Na 20. godišnjicu njegove smrti 1991. godine, grob je postao mesto nereda kada su obožavaoci izazvali haos, što je nateralo administraciju groblja da angažuje dodatno obezbeđenje. Usled ovih incidenata, na grobu je kasnije postavljen trajni stražar.

Grupa Dors, osnovana u Los Anđelesu, postala je jedna od najuticajnijih rok grupa krajem 1960-ih i početkom 1970-ih godina. Njihova muzika i Morisonov karizmatični nastup ostavili su snažan uticaj na rock kulturu i popularnu muziku. Dors su poznati po brojnim hitovima, uključujući „Light My Fire“, „Break on Through (To the Other Side)“ i „Riders on the Storm“.

Morisonova poezija i lirski stil su bili inovativni za to vreme, a njegov glas je bio prepoznatljiv i moćan. Njegova sposobnost da kombinuje poeziju i rock muziku učinila ga je jednim od najomiljenijih i najpriznatijih umetnika svog vremena. Njegov život, ispunjen umetničkim ambicijama i ličnim turbulencijama, često je bio predmet spekulacija i mitologizacije.

Pored svoje muzičke karijere, Morison je takođe bio poznat po svom interesovanju za film i pozorište. Njegova strast prema umetnosti i filozofiji oblikovala je njegov pristup muzici i nastupima. Često je bio viđen kao simbol slobode i pobune, što je dodatno doprinelo njegovom statusu ikone.

Tokom godina, Morisonov grob na groblju Per-Lašez postao je mesto hodočašća za obožavaoce, koji su dolazili da odaju počast ovom velikom umetniku. Iako su se pojavili problemi sa vandalizmom i krađom, ljubav prema njegovom delu i dalje traje. Pronalazak buste može se smatrati simboličnim povratkom nečega što je predstavljalo njegov duh i umetnost.

Džim Morison i dalje živi kroz svoju muziku, a njegov uticaj se oseća u mnogim savremenim umetnicima. Njegova sposobnost da izazove emocije i razmišlja o ljudskoj egzistenciji ostavila je neizbrisiv trag u svetu muzike. Sada, sa povratkom buste, obožavaoci imaju priliku da ponovo ožive uspomene na jednog od najvećih muzičara svih vremena.

Uprkos svim misterijama i kontroverzama koje su okruživale njegov život i smrt, Džim Morison ostaje simbol umetničkog izraza i slobode, a njegova muzika će zauvek inspirisati generacije koje dolaze.

Tamara Nikolić avatar

Pročitajte takođe: