Ujutru potpisuje dekret – cene lekova padaju do 80 odsto!

Milan Petrović avatar

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Tramp, nastavlja da ispunjava svoja predizborna obećanja, a najnovija akcija usmerena je na farmaceutsku industriju. Na svom nalogu na društvenoj mreži Truth Social, Tramp je izneo zabrinutost zbog visokih cena lekova na recept u SAD-u, ističući da su one često pet do deset puta skuplje nego u drugim zemljama, čak i kada se radi o istim proizvodima iz iste laboratorije.

Tramp je započeo svoj post sa pitanjem koje se dugo postavlja: „Zašto su lekovi na recept i farmaceutski proizvodi u Sjedinjenim Američkim Državama toliko skuplji nego u bilo kojoj drugoj naciji?“ On je naglasio da farmaceutske kompanije često objašnjavaju visoke cene troškovima istraživanja i razvoja, ostavljajući utisak da će američki potrošači snositi te troškove bez pravog objašnjenja.

U svom obraćanju, Tramp je odbacio ideju da donacije za kampanju mogu uticati na njegov stav o ovoj temi, naglašavajući da će njegov fokus biti na pravim rešenjima koja su potrebna američkom narodu. Najavio je potpisivanje značajne izvršne naredbe koja bi mogla značajno smanjiti cene lekova.

Prema njegovim rečima, cene lekova na recept i farmaceutskih proizvoda biće smanjene za 30% do 80%. Ova promena će omogućiti da cene lekova u SAD-u budu izjednačene sa onima u zemljama koje plaćaju najmanje za iste proizvode. On je istakao da je cilj da Amerika konačno bude tretirana pravedno, naglašavajući da će to doneti uštede u troškovima zdravstvene zaštite koje se mere u trilionima dolara.

Trampova najava o uvođenju politike „najpovlašćenije nacije“ ima za cilj da osigura da Sjedinjene Američke Države plaćaju istu cenu za lekove kao i zemlja sa najnižim cenama. On veruje da će ova politika doneti pravdu američkom narodu i smanjiti troškove zdravstvene zaštite.

Ova inicijativa dolazi u trenutku kada su troškovi zdravstvene zaštite u SAD-u postali tema rasprave među građanima i u političkom spektru. Mnogi Amerikanci se suočavaju sa finansijskim teškoćama zbog visokih cena lekova i zdravstvenih usluga. Tramp je iskoristio ovu situaciju da se pozicionira kao lider koji je spreman da se bori protiv farmaceutskih kompanija i njihovih praksi.

Iako su ovakve najave često dočekane sa skepsom, Tramp insistira na tome da je njegova administracija posvećena stvaranju pravednijeg sistema koji će doneti koristi običnim građanima. Njegova izjava o smanjenju cena lekova izazvala je reakcije u medijima i među političkim analitičarima, koji smatraju da je ovo još jedan potez u njegovoj predizbornoj kampanji.

Osim što se bavi pitanjem cena lekova, Tramp dodaje da će ova politika imati pozitivan uticaj na ekonomiju, kao i na zdravlje građana. On naglašava da će smanjenje troškova zdravstvene zaštite značiti više sredstava za druge važne aspekte života Amerikanaca, kao što su obrazovanje i infrastruktura.

Ova inicijativa može biti samo jedan od mnogih koraka koje Tramp planira da preduzme kako bi ponovo stekao podršku birača pred sledeće izbore. Njegov fokus na farmaceutske kompanije i cene lekova oslikava njegovu strategiju da se pozicionira kao borac za prava potrošača i običnih ljudi.

Iako se suočava sa brojnim izazovima, Tramp veruje da će njegovi potezi u vezi sa farmaceutskom industrijom pomoći da se obnovi poverenje građana i da će Amerika ponovo postati „velika“. Njegova energija i odlučnost da pokrene promene u ovom sektoru mogu imati dalekosežne posledice za zdravstvo i ekonomiju u celini.

U zaključku, Trampova najava o smanjenju cena lekova predstavlja ambicioznu inicijativu koja bi mogla značajno uticati na američko društvo. Njegova sposobnost da sprovede ove promene biće ključna u narednim mesecima, dok se američki birači pripremaju za izbore.

Milan Petrović avatar