Policija je danas oko 15.40 časova u Beogradu uhapsila P. J. zbog sumnje da je pretukao beskućnika metalnom šipkom u Nemanjinoj ulici, kod raskrsnice sa Sarajevskom. Prebijeni čovek, koji je imao krvavu glavu, mirno je stajao pored policije pušeći cigaretu, dok je napadač bio vidno uzrujan objašnjavajući šta se desilo.
Prema saznanjima, P. J. je tvrdio da ga beskućnik prvo napao. „Tu je stalno, bezobrazan je i svima smeta. Prišao sam mu sa šipkom, a on je mene napao i uzeo mi šipku, pa sam ja otišao po drugu“, rekao je P. J. policajcima. Takođe je dodao da ne deli ljude, ali je beskućnika nazvao „Šiptarom“ i insinuirao da je sumnjiv. Nakon iznošenja svojih tvrdnji, policija je P. J. pretresla, uvela u policijski automobil i odvezla u stanicu da bi mu uzeli izjavu.
Radnice iz okolnih lokala su potvrdile da je P. J. udario beskućnika, ali su istovremeno naglasile da beskućnik već dugo vremena boravi na tom mestu i da je poznat po svom problematičnom ponašanju. „On prosi i spava na ulici. Bahat je i bezobrazan, stalno dobacuje ženama i devojčicama. Ružno se ponaša, svašta govori i nama nije prijatno što se tu nalazi. Ujutru često dolazim do radnje drugim putem, jer me strah da prođem pored njega, posebno ako nema drugih ljudi“, izjavila je jedna od radnica.
Međutim, među okupljenima su se našla i dva Romi, koja su stala u odbranu beskućnika, vičući da niko ne sme da udara ljude na ulici. „Ja sam mu dao te patike što nosi, dam mu novac za hranu. Bio sam u autobusu ’36’ i video kroz prozor kako ga taj udara šipkom. Sramota. Šutirao ga je i rukama i nogama, ali vozač mi nije hteo da otvori vrata, već tek na stanici. Dotrčao sam ovamo“, rekao je jedan od Roma.
Ova situacija je izazvala veliku pažnju prolaznika, a prilikom sukoba između radnika obezbeđenja i beskućnika slomljeno je i staklo nadstrešnice na autobuskoj stanici na početku Nemanjine ulice. Ovaj incident ponovo je otvorio debatu o problemu beskućništva u Beogradu i načinu na koji društvo reaguje na ljude koji se nalaze u teškim životnim okolnostima.
Policija je nakon hapšenja P. J. započela istragu kako bi utvrdila sve okolnosti ovog incidenta. Očekuje se da će se slične situacije ponovo pojaviti, s obzirom na to da je problem beskućništva sve prisutniji u urbanim sredinama. Različiti faktori, uključujući ekonomske prilike, nedostatak socijalnih usluga i podrške, doprinose sve većem broju ljudi koji se nalaze na ulici.
U Beogradu se često može primetiti da su beskućnici meta različitih napada i diskriminacije, što dodatno pogoršava njihovu situaciju. Mnogi od njih su prisiljeni da se bore za opstanak na ulici, a često su suočeni sa nasiljem i pretnjama od strane prolaznika. Ovaj incident je samo jedan od mnogih koji ukazuju na potrebu za boljim razumevanjem i podrškom za najugroženije članove društva.
Društvo se mora angažovati kako bi se pronašla rešenja za problem beskućništva, pružajući pomoć i resurse onima kojima su najpotrebniji. Osim toga, važno je podići svest o ovim pitanjima kako bi se sprečilo ponavljanje nasilja i povećala solidarnost među ljudima. U ovom slučaju, reakcije različitih grupa pokazale su da postoje različita mišljenja o ovom problemu, ali svi se slažu da je nasilje neprihvatljivo.
Važno je da se kroz obrazovanje i društveni dijalog stvori atmosfera razumevanja i empatije prema ljudima koji se nalaze u teškim životnim situacijama, kako bi se smanjila stigmatizacija i omogućila bolja budućnost za sve.