Muškarac F. M. (38) uhapšen je u petak u Zemunu zbog nasilja nad devojkom J. Z. (20). Ovaj incident se dogodio u njihovoj kući nakon što je došlo do svađe između njih dvoje. Prema informacijama koje su dostupne, F. M. je devojku udarao pesnicama u glavu, a zatim je šamarao. Situacija se dodatno pogoršala kada je, kako se navodi, upotrebio pištolj da bi joj naneo udarce po telu.
Ovaj slučaj je izazvao veliku pažnju javnosti, s obzirom na to da se radi o nasilju u porodici, koje je u poslednje vreme postalo sve prisutnije u društvu. Zlostavljanje i mučenje, kao što su navedeni u optužnici, ozbiljan su problem koji zahteva hitnu reakciju institucija i društva. F. M. je nakon hapšenja zadržan do 48 sati, a istragu vodi Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu.
Nasilje nad ženama je globalni problem koji zahteva sistemsku promenu u pristupu i zaštiti žrtava. Statistike pokazuju da je svaka treća žena u svetu doživela neki oblik fizičkog ili seksualnog nasilja. U Srbiji, kao i u mnogim drugim zemljama, postoji zakonodavni okvir koji bi trebao da štiti žrtve, ali je često primena tih zakona nedovoljna, što dovodi do straha i nesigurnosti među ženama.
Jedan od ključnih problema u borbi protiv nasilja jeste nedostatak svesti i edukacije o ovom pitanju. Mnogi ljudi još uvek ne prepoznaju da je nasilje u porodici ozbiljan zločin, a ne privatna stvar. Takođe, postoji i stigma koja okružuje žrtve, što ih može odvratiti od prijavljivanja nasilja. Važno je raditi na podizanju svesti o ovim pitanjima i osnaživanju žena da govore o svojim iskustvima.
Osim toga, institucije zadužene za zaštitu i pomoć žrtvama često su preopterećene i nemaju dovoljno resursa da pruže adekvatnu podršku. Organizacije civilnog društva igraju ključnu ulogu u borbi protiv nasilja nad ženama, pružajući savete, pravnu pomoć i skloništa za žrtve. Međutim, njihova uloga bi trebala biti dodatno podržana od strane države kako bi se osiguralo da svaka žena koja se suoči sa nasiljem ima pristup potrebnim resursima i podršci.
U ovom slučaju, važno je da se javnost uključi u razgovor o nasilju u porodici i da se osudi svaki oblik nasilja. Javne kampanje, edukativni programi i rad sa zajednicama mogu pomoći u smanjenju nasilja i stvaranju sigurnijeg okruženja za sve. Takođe, važno je da se institucije koordiniraju u pristupu ovom problemu i da se razviju sveobuhvatni planovi koji će obuhvatiti prevenciju, zaštitu i rehabilitaciju žrtava.
Poslednjih godina, sve više se govori o nasilju nad ženama, ali je potrebno još mnogo toga učiniti kako bi se obezbedila prava i sigurnost svih žena. Svaka žena zaslužuje da živi bez straha i nasilja, a na društvu je da to omogući. U tom smislu, slučajevi poput onog F. M. i J. Z. su podsećanje na to koliko je važno nastaviti borbu protiv nasilja i raditi na stvaranju sigurnog i pravednog društva.
Istraga koja je pokrenuta u ovom slučaju može poslužiti kao primer za buduće postupke i kao podsticaj za dalje akcije u borbi protiv nasilja. Samo zajedničkim snagama možemo stvoriti društvo u kojem će nasilje biti neprihvatljivo, a svaka žrtva imati podršku i zaštitu koju zaslužuje.