Učestvovaće i novoformirana komanda za amfibijske operacije

Milan Petrović avatar

Zvanična Ankara je nedavno najavila održavanje dve velike vojne vežbe pod nazivima „Morski vuk“ i „Feniks Anadolije“, koje će mobilisati skoro celokupno tursko ratno vazduhoplovstvo u Crnom moru, Egejskom moru i istočnom Mediteranu. Ove vežbe planirane su za maj, a očekuje se da će učestvovati više od 20.000 pripadnika turskih oružanih snaga. Vežba „Morski vuk“ počinje sutra i traje do 17. maja, a uključuje jedinice turske kopnene vojske, ratnog vazduhoplovstva, mornarice i Obalske straže.

Prema informacijama turskog ministarstva odbrane, tokom vežbe učestvovaće više od 100 jedinica turskih kopnenih snaga, podmornica, aviona, helikoptera i bespilotnih letelica. Ova vežba će takođe biti prilika za testiranje novih autonomnih borbenih sistema koje je nedavno uvela turska mornarica. Po prvi put, u manevrima će učestvovati i novoformirana komanda za amfibijske operacije sa sedištem u Dardanelima, što dodatno naglašava značaj ovih vojnika u kontekstu regionalne bezbednosti.

S druge strane, grčka vojska planira da krajem maja izvede pomorske vojne manevre pod nazivom „Oluja“ u Egejskom moru. Ova vežba će obuhvatiti operativnu mornaričku obuku velikih razmera, u kojoj će učestvovati lovački avioni grčkog ratnog vazduhoplovstva, kao i jedinice kopnene vojske i komande za specijalne operacije. Ciljevi vežbe uključuju sve oblike pomorskog ratovanja, kako na površini, tako i ispod mora, a neke segmente manevara će podržati i jedinice Obalske straže.

Završna faza vežbe „Oluja“ podrazumeva oslobađanje grčkog ostrva na koje su, prema zamišljenom scenariju, iskrcale neprijateljske snage. Ova vrsta obuke omogućava vojnicima da se pripreme za različite scenarije i izazove sa kojima se mogu susresti u stvarnim vojnim operacijama.

Ove vojne vežbe dolaze u vreme kada su napetosti između Turske i Grčke na visokom nivou. Oba naroda imaju dugu i složenu istoriju koja uključuje brojne sukobe i nesuglasice, posebno u vezi sa teritorijalnim pravima u Egejskom moru i u istočnom Mediteranu. Ove vežbe se stoga mogu smatrati odgovorom na trenutne geopolitičke tenzije u regionu.

Turska i Grčka su članice NATO-a, ali su često bile u sukobu zbog različitih pitanja, uključujući prava na istraživanje i eksploataciju nafte i gasa u istočnom Mediteranu. Ove vojne vežbe mogu dodatno pojačati tenzije, ali takođe mogu poslužiti kao način za obezbeđivanje sigurnosti i stabilnosti u regionu, kao i kao sredstvo za demonstraciju vojne moći.

Osim toga, vežbe kao što su „Morski vuk“ i „Oluja“ imaju značajnu obuku za vojnike, omogućavajući im da usavrše svoje veštine i taktičke sposobnosti. Ove vežbe takođe pomažu u jačanju međusobne saradnje različitih grana vojske, što je ključno za efikasno delovanje u kompleksnim vojnim operacijama.

Važno je napomenuti da se ovakve vojne vežbe često prate međunarodnom pažnjom, a njihovi rezultati mogu imati dugoročne posledice na regionalnu i globalnu bezbednost. U tom smislu, kako Turska, tako i Grčka, nastoje da pokažu svoju vojnu spremnost i sposobnosti, što može imati implikacije na diplomatiju i međusobne odnose.

U zaključku, vojne vežbe „Morski vuk“ i „Oluja“ predstavljaju ključne događaje u okviru vojnih strategija Turske i Grčke, a njihovo izvođenje u maju 2023. godine može dodatno oblikovati dinamiku u ovom delikatnom regionu. Kako se situacija razvija, ostaje da se vidi kako će ove vežbe uticati na odnose između ovih dveju zemalja i na širu geopolitičku sliku.

Milan Petrović avatar