Meksička predsednica Klaudija Šejnbaum izjavila je da njena vlada analizira izvršne naredbe američkog predsednika Donalda Trampa o ublažavanju carina za proizvođače automobila. Ova izjava dolazi u trenutku kada se trgovinski odnosi između Sjedinjenih Američkih Država, Meksika i Kanade ponovo razmatraju, posebno u svetlu nedavnih promena u američkoj trgovinskoj politici.
Šejnbaum je Trampov potez okarakterisala kao “korak napred“ i kao priznanje trgovinskog sporazuma između tri zemlje, poznatog kao USMCA (United States – Mexico – Canada Agreement). Ovaj sporazum zamenio je prethodni NAFTA sporazum i imao je za cilj da unapredi trgovinske odnose između Meksika, SAD-a i Kanade. USMCA je uključen u različite aspekte trgovine, uključujući automobile, poljoprivredu i intelektualnu svojinu.
Tramp je uveo recipročne carine za više od 180 zemalja i teritorija sveta, uključujući i tarifu od 20% na robu koja se uvozi iz Evropske unije. Ove mere su deo Trampove strategije „Amerika na prvom mestu“, koja se fokusira na zaštitu domaće proizvodnje i radnih mesta. Meksička vlada se suočava sa izazovima u vezi sa ovim promenama, jer je američko tržište od suštinskog značaja za meksičku ekonomiju, posebno u automobilskoj industriji.
U okviru USMCA, predviđene su određene promene u vezi sa proizvodnjom automobila. Naime, sporazum zahteva da određeni procenat automobila koji se prodaju u SAD-u bude proizveden od strane radnika koji zarađuju barem 16 dolara po satu. Ova odredba ima za cilj da poveća plate radnicima u Meksiku i smanji razliku u troškovima rada između Meksika i SAD-a.
Pored toga, Trampove carinske mere imaju širok uticaj na trgovinsku dinamiku u regionu. Meksičke kompanije koje proizvode automobile mogu biti pogođene povećanjem troškova uvoza delova i materijala, što može uticati na njihove cene i konkurentnost. S obzirom na to da se veliki deo automobilske industrije u Meksiku oslanja na uvoz delova iz SAD-a i drugih zemalja, ovakve mere mogu dovesti do preispitivanja poslovnih modela i lanaca snabdevanja.
U tom kontekstu, analitičari ističu da je važno da Meksiko nastavi da prati i reaguje na promenljive uslove na američkom tržištu. Predsednica Šejnbaum naglašava važnost dijaloga između dve zemlje kako bi se izbegli potencijalni konflikti i osigurao stabilan trgovinski odnos. Takođe, podseća se na značaj USMCA kao mehanizma za rešavanje trgovinskih nesuglasica i promovisanje saradnje.
Osim automobilske industrije, trgovinske mere Trampa imaju značajan uticaj i na druge sektore, uključujući poljoprivredu i energetiku. Meksički proizvođači hrane takođe se suočavaju s izazovima zbog promena u trgovinskim pravilima i carinama. U tom smislu, Šejnbaumova vlada nastoji da zaštiti interese svojih proizvođača i osigura pristup američkom tržištu bez dodatnih opterećenja.
U zaključku, analize i reakcije na Trampove izvršne naredbe će igrati ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti trgovinskih odnosa između Meksika i SAD-a. Meksička vlada, predvođena predsednicom Šejnbaum, nastavlja da istražuje sve moguće opcije kako bi osigurala da se interesi Meksika zaštite i da se doprinese stabilnosti trgovinskih veza u regionu. Ova situacija predstavlja izazov, ali i priliku za jačanje ekonomskih odnosa i unapređenje saradnje između tri zemlje.