„Ubili ste 19.000 dece, uništili sve univerzitete i bolnice“ Skandal u izraelskom parlamentu: Opozicionar nasilno izbačen (VIDEO)

Milan Petrović avatar

U Jerusalimu se pre dva dana odigrao incident u Knesetu, izraelskom parlamentu, koji je izazvao veliku pažnju javnosti. Ajman Odeh, član opozicione stranke Hadaš, koja okuplja Arape i Jevreje, iskoristio je priliku da oštro kritikovao izraelsku vojnu ofanzivu na Pojas Gaze. Ovaj incident se dogodio u trenutku kada je situacija u Gazi izuzetno napeta, a humanitarna kriza preti da dostigne katastrofalne razmere.

Tokom svog govora, Odeh je izneo teške optužbe na račun izraelske vojske, tvrdeći da je rat koji traje već godinu i po dana doveo do smrti 19.000 dece i 53.000 stanovnika Gaze. On je istakao da su uništeni svi univerziteti i bolnice, naglašavajući da za izraelske vlasti ne postoji politička pobeda u ovom sukobu. „Osećate da nema političke pobede. Zato ludite,“ rekao je Odeh, dok su ga neki od poslanika izviždali.

Odehov govor nije dugo trajao, jer su ga stražari nasilno odveli sa govornice, sprečavajući ga da iznese svoje stavove. Ovaj događaj je dodatno pojačao tenzije unutar Kneseta, koji se suočava sa sve većim pritiscima zbog vojne akcije u Gazi.

U poslednjim nedeljama, Izrael je intenzivirao napade na Gazu, što je dovelo do ozbiljnih humanitarnih problema. Stanovnici Gaze suočavaju se sa ogromnim nedostatkom hrane, lekova i osnovnih sredstava za život. Izraelske vlasti ne dozvoljavaju značajnu pomoć da uđe u ovu palestinsku enklavu, što dodatno pogoršava već tešku situaciju.

Od početka rata u Gazi, koji je usledio nakon terorističkog napada Hamasa na Izrael, situacija je postala alarmantna. U tom napadu poginulo je 1.300 ljudi, dok je nekoliko stotina ljudi pritvoreno. Izraelsko bombardovanje Gaze rezultiralo je smrću više od 50.000 ljudi, od kojih je većina bila deca, žene i civili. Ova cifra ukazuje na razmeru humanitarne katastrofe koja se dešava na terenu.

Međunarodna zajednica je izrazila zabrinutost zbog humanitarne situacije u Gazi, a mnoge organizacije su pozvale na hitnu pomoć i prekid vatre. Ipak, bez obzira na pritiske, izraelske vlasti nastavljaju sa vojnim operacijama, što dovodi do sve većih gubitaka među civilima.

U ovom kontekstu, incident u Knesetu je samo jedan od znakova kako unutrašnji politički sukobi i nesuglasice utiču na širu sliku konflikta. Rasprave unutar parlamenta reflektuju duboke podele koje postoje u izraelskom društvu, kao i različite stavove o načinu na koji treba rešavati sukob u Gazi.

Odehova izjava, kao i reakcije na nju, ukazuju na to da je pitanje Gaze postalo izuzetno polarizujuće. Dok neki poslanici izražavaju solidarnost sa stanovnicima Gaze i kritikuju vojne akcije, drugi se čine opredeljenim da podrže nastavak ofanzive, verujući da je to jedini način da se osigura bezbednost Izraela.

U međuvremenu, situacija u Gazi se pogoršava, a humanitarna kriza postaje sve urgentnija. Različite strane pozivaju na dijalog i mir, ali do sada nije bilo značajnog pomaka ka rešenju sukoba. Dok se sukob nastavlja, pitanje humanitarne pomoći i zaštite civila ostaje ključno, a svet posmatra kako se situacija razvija.

U svetlu ovih događaja, apeluje se na međunarodnu zajednicu da preuzme aktivniju ulogu u posredovanju, kako bi se izbegle dalje tragedije i kako bi se pronašlo dugotrajno rešenje za ovaj kompleksan sukob.

Milan Petrović avatar