U železničkim stanicama na brzoj pruzi između Beograda i Stare Pazove, putnici sada mogu koristiti ukupno 27 liftova, koji su stavljeni na raspolaganje u proteklih mesec i po dana. Ova informacija je objavljena od strane Infrastrukture železnice Srbije, koja je izvršila sve potrebne provere i testiranja liftova kako bi osigurala njihovu ispravnost i funkcionalnost.
U okviru ovog sistema, liftovi su dostupni u nekoliko ključnih stanica. U Beogradu, liftovi su postavljeni na stanicama Beograd Centar (2 lifta) i Novi Beograd (6 liftova). Pored ovih stanica, liftovi su dostupni i u Tošinom bunaru (1 lift), Zemunu (6 liftova), Zemun Polju (3 lifta), Kamendinu (2 lifta), Altini (2 lifta), Batajnici (4 lifta) i Novoj Pazovi (1 lift). Ovi liftovi su važni za putnike, posebno za osobe sa smanjenom pokretljivošću, jer olakšavaju pristup železničkim platformama.
U ovom trenutku, na brzoj pruzi se planiraju dodatna ispitivanja novougrađenih liftova u stanicama Tošin Bunar (2 lifta) i Zemun Polje (1 lift). Ova ispitivanja su deo redovnog održavanja i osiguravaju da svi liftovi funkcionišu bezbedno i efikasno. Liftovi su ključni deo infrastrukture, posebno u urbanim sredinama, gde je velika potreba za brzim i jednostavnim pristupom javnom prevozu.
Brza pruga koja povezuje Beograd i Staru Pazovu predstavlja važan deo železničkog sistema Srbije, koji omogućava brže i efikasnije putovanje između ovih dveju tačaka. Ulaganja u infrastrukturu, kao što su liftovi, doprinose poboljšanju usluga za putnike i povećanju ukupne funkcionalnosti železničkog saobraćaja. Takođe, ovo poboljšanje infrastrukture može privući više putnika da koriste železnicu umesto drugih vidova prevoza, čime se smanjuje saobraćajna gužva i zagađenje u gradovima.
Infrastruktura železnice Srbije kontinuirano radi na unapređenju i modernizaciji železničkog sistema. Ovaj proces uključuje ne samo instalaciju liftova, već i modernizaciju vozova, uvođenje novih tehnologija i unapređenje sigurnosnih sistema. Cilj je stvoriti efikasan, pouzdan i pristupačan železnički saobraćaj koji zadovoljava potrebe savremenih putnika.
Osim liftova, u okviru ovog projekta, planiraju se i drugi oblici unapređenja stanica, uključujući modernizaciju čekaonica, unapređenje obeležavanja i informisanja putnika, kao i uvođenje dodatnih usluga koje će olakšati putovanje. Uvođenjem različitih sadržaja, železničke stanice će postati prijatnija mesta za boravak putnika, čime će se dodatno poboljšati iskustvo putovanja.
U svetlu ovih poboljšanja, važno je naglasiti da je dostupnost liftova i ostalih infrastrukturalnih rešenja posebno važna za osobe sa invaliditetom, starije osobe i porodice sa malom decom. Olakšavanjem pristupa stanicama, železnica pokazuje svoju posvećenost izjednačavanju mogućnosti za sve putnike.
Na kraju, efikasna železnička mreža ne samo da doprinosi ekonomskom razvoju zemlje, već i jača socijalnu koheziju. Kada putnici mogu lako i brzo da se kreću između različitih gradova i regija, to može poboljšati poslovne mogućnosti, turizam i kvalitet života uopšte. U tom smislu, ulaganja u železničku infrastrukturu, poput liftova, predstavljaju ključni korak ka modernizaciji i unapređenju celokupnog sistema javnog prevoza u Srbiji.