U Srbiji kumulativni rast od 13,7 odsto u periodu od 2025. do 2027. godine

Milan Petrović avatar

Beograd – Prema Revidiranoj fiskalnoj strategiji za 2025. godinu, koju je objavilo Ministarstvo finansija, osnovni scenario makroekonomskih kretanja predviđa prosečan godišnji rast privrede od 4,4%. U srednjoročnim projekcijama, kumulativna stopa rasta za period od 2025. do 2027. godine biće 13,7%. Ovaj rast će biti vođen pretežno domaćom tražnjom, što ukazuje na pozitivne trendove u potrošnji i investicijama na domaćem tržištu.

Makroekonomska kretanja za 2024. godinu su u skladu s procenama iz prolećne Fiskalne strategije. Preliminarne procene sugerišu da će privredni rast u 2024. godini iznositi 3,8%. Ove brojke ukazuju na stabilizaciju privrede nakon izazova s kojima se suočavala prethodnih godina, kao i na oporavak koji je postignut zahvaljujući različitim ekonomskim merama i stimulansima.

Jedan od ključnih faktora koji podržavaju rast privrede je stabilno tržište rada. U poslednjih nekoliko godina, stopa nezaposlenosti je opadala, a kompanije su postajale sve otvorenije za zapošljavanje novih radnika, što dodatno podstiče ekonomsku aktivnost. Stabilnost na tržištu rada takođe doprinosi rastu potrošnje, jer ljudi imaju veće poverenje u svoje finansijske mogućnosti.

Osim stabilnog tržišta rada, inflacija je na opadajućoj putanji. Ova informacija je od suštinskog značaja, jer visoka inflacija može negativno uticati na kupovnu moć građana i na celokupnu ekonomsku stabilnost. Smanjenje inflacije omogućava potrošačima da više troše, što dodatno podržava privredni rast. Stabilizacija cena i kontrola inflacije su među prioritetima ekonomske politike, a rezultati su već vidljivi u opadanju inflacionih pritisaka.

Vlada Republike Srbije je prepoznala značaj domaće tražnje kao ključnog motora rasta. U narednim godinama očekuje se da će se fokusirati na podršku potrošnjim, kao i na stimulisanje investicija u različitim sektorima. Kroz različite mere, kao što su poreske olakšice i subvencije, planira se dodatno podsticanje privrede kako bi se osigurao stabilan i održiv rast.

S obzirom na trenutne ekonomske projekte i prognoze, očekuje se da će se privreda Srbije nastaviti razvijati, uz povoljne uslove za biznis i jačanje domaće potrošnje. Kumulativni rast od 13,7% u narednom trogodišnjem periodu predstavlja optimističan scenario koji ukazuje na mogućnost značajnog unapređenja životnog standarda građana.

U kontekstu međunarodnog okruženja, Srbija se suočava s izazovima, ali i prilikama. Globalna ekonomija prolazi kroz promene, a zemlje u razvoju, uključujući Srbiju, moraju se prilagoditi tim promenama kako bi iskoristile svoje prednosti. U tom smislu, važno je da vlada nastavi sa implementacijom reformi koje će poboljšati poslovno okruženje, privući strane investicije i osnažiti privredni sektor.

U zaključku, makroekonomske projekcije za Srbiju ukazuju na optimizam u pogledu budućeg rasta i stabilnosti. Uz podršku domaće tražnje, stabilno tržište rada i opadajuću inflaciju, Srbija ima potencijal da ostvari značajan ekonomski napredak. U narednim godinama, ključno će biti kako će se vlada i privreda prilagoditi izazovima i iskoristiti prilike za dalji razvoj. Ove projekcije pružaju osnovu za planiranje i donošenje odluka na svim nivoima, kako bi se osigurala održivost i rast ekonomije Srbije.

Milan Petrović avatar