U Legatu Miroslava Josića Višnjića Gradske biblioteke „Karlo Bijelicki” u Somboru, u četvrtak će biti predstavljena knjiga putopisa „Uljez među opsenama: Italija – gradovi i sudbine“ autora Blaža Popovića. Ova knjiga je značajan doprinos putopisnom žanru, koji nastavlja da inspiriše i privlači pažnju čitalaca širom sveta.
Blaž Popović, autor knjige, uspeo je da na jedinstven način prikaže raznolikost Italije, njen bogat kulturni, istorijski i politički kontekst, kao i savremene aspekte života u ovoj zemlji. U knjizi se može pronaći širok spektar tema, od prirodnih lepota, kroz istorijske ličnosti, do savremene umetnosti i gastronomije. Žaneta Đukić Perišić, koja je dala komentar na delo, ističe da Popović spretno upoređuje različite aspekte italijanske kulture, čime čitaocima omogućava da dožive Italiju na jedan novi i uzbudljiv način.
Ova knjiga se može smatrati modernim bedekerom, gde se u slikama i rečima prepliću glasovi stotina ličnosti i događaja koji su oblikovali istoriju poznate kao Bel Paese. Italija se tako prikazuje kao jedan od najvažnijih i najsvetlijih dragulja zapadnoevropske kulture i civilizacije. U njemu se ne obrađuju samo poznati gradovi poput Rima, Firence i Venecije, već i manje poznate, ali podjednako fascinantne destinacije, koje čine Apeninsko poluostrvo jedinstvenim.
Knjiga „Uljez među opsenama“ ne samo da osvetljava bogatstvo italijanske kulture, već i ličnu povezanost samog autora sa ovom zemljom. Popović se može složiti s rečima Henrik Sjenkeviča da svaka osoba ima dve domovine: jednu u kojoj je rođena, a drugu – Italiju. Njegova ljubav prema Italiji nije samo površna; ona se ogleda u dubokom razumevanju njenih tradicija, običaja i savremenih fenomena.
U knjizi se takođe istražuju uticaji koje je Italija imala na svet kroz istoriju, kao i njene doprinosi umetnosti, nauci i filozofiji. Od velikih slikara i skulptora poput Mikelanđela i da Vinčija, do savremenih umetnika, Italija je bila i ostala centar kreativnosti i inovacija. Popović se kroz svoje pisanje dotiče ovih tema, pružajući čitaocima priliku da razmotre kako su ti uticaji oblikovali globalnu kulturu.
Program predstavljanja knjige uključuje i učešće dr. sc. Kristiana Ehera, italijaniste, dr. Gojka Miškovića, kolumniste, i Nataše Turkić, direktorke Biblioteke. Ovi gosti će dodatno obogatiti diskusiju o knjizi, njenom značaju i uticaju, kao i o temama koje obuhvata. Njihova stručnost u oblasti italijanske kulture i književnosti doprineće boljem razumevanju dela i njegovih konteksta.
Osim što je knjiga „Uljez među opsenama“ važna za ljubitelje putopisa, ona takođe može poslužiti i kao izvor inspiracije za sve one koji žele da istraže Italiju, bilo kroz putovanja ili učenja o njenoj kulturi. Popović uspeva da prenese svoju strast prema Italiji na čitaoce, podstičući ih da sami otkriju čari ovog zemljopisnog prostora.
U današnjem svetu, gde je putovanje često ograničeno, knjige poput ove postaju važan most koji nas povezuje s drugim kulturama i mestima. One nam omogućavaju da istražimo svet iz udobnosti naših domova, dok nas istovremeno podsećaju na vrednosti putovanja i iskustava koja ona donose. „Uljez među opsenama“ je više od običnog putopisa; to je poziv na otkrivanje i uživanje u bogatstvu života, kulture i istorije.
Na kraju, predstavljanje ove knjige u Somboru biće prilika za sve zainteresovane da se okupe, razmene mišljenja i prošire svoje vidike o Italiji, njenoj kulturi i neiscrpnim inspiracijama koje ona nudi.