Leskovac je domaćin 27. Balkanske smotre mladih strip autora, koja se održava od 26. do 29. juna i ponovo stavlja ovaj grad u centar devete umetnosti u regionu. Ova smotra je najstariji festival stripa na Balkanu i ove godine obeležava veliki jubilej Leskovačke škole stripa „Nikola Mitrović Kokan“, koja slavi 30 godina uspešnog rada.
Ove godine, fokus festivala je na povezivanju strip autora iz različitih zemalja, a jedno od centralnih dešavanja je bratimljenje Leskovca i Soluna. Na ovaj način, Leskovac se povezuje sa gradovima poput Sofije, Herceg Novog i rumunskog Brašova, što predstavlja jedinstvenost u devetoj umetnosti u Evropi. Marko Stojanović, strip scenarista i predavač u Leskovačkoj školi stripa, istakao je da će tokom festivala biti potpisan protokol o saradnji sa solunskim festivalom „Komik ‘N’ Pleja“, koji postoji od 2002. godine. Ovo kulturno umrežavanje omogućava Leskovčanima i gostima festivala da uživaju u značajnim izložbama iz gradova pobratima.
Centralna izložba se održava u Leskovačkom kulturnom centru, gde će biti predstavljeni najbolji radovi mladih autora sa ovogodišnjeg konkursa. Osim toga, u galeriji Narodnog muzeja Leskovac biće postavljena izložba „Bugarski istorijski strip“, koja sadrži radove više od stotinu strip-crtača iz Bugarske, od tridesetih godina prošlog veka do danas. Rumunija će predstaviti svoje najbolje strip-crtače kroz radove o Vladiku Cepešu, poznatom kao Drakula, dok će jubilej Leskovačke škole stripa biti obeležen sa dve izložbe, uključujući retrospektivu radova Nikole Mitrovića Kokana.
Festival se održava uz podršku lokalne samouprave i Leskovačkog kulturnog centra, a uključuje čak 34 različita događaja, među kojima su tribine, promocije, projekcije, demonstracije crtanja, predavanja i okrugli stolovi. Tokom Međunarodne strip konferencije biće predstavljene nacionalne scene iz raznih zemalja, uključujući Mađarsku, Rusiju, Tursku, Belgiju, Severnu Makedoniju, Sloveniju, Bugarsku, Crnu Goru, Rumuniju, Bosnu i Hercegovinu, Grčku i Srbiju.
Balkanska smotra mladih strip autora ima pedagoški karakter i nagrađuje radove u kategorijama crtača, ilustratora, scenarista i teoretičara, s ciljem da ohrabri mlade autore da nastave sa radom u devetoj umetnosti. Osim toga, gradovi pobratimi Leskovačke škole stripa dodeljuju svoje nagrade, a ova smotra dodeljuje priznanje za doprinos balkanskom stripu. Marko Stojanović naglašava da su stripovska bratimljenja sa gradovima u regionu rezultirala konkretnom saradnjom među autorima, što doprinosi razvoju balkanske strip-scene.
Ove godine, smotra je privukla rekordni broj učesnika, sa 3.172 mladih autora koji su poslali svoje radove iz 51 zemlje sa šest kontinenata. Ovaj broj ponovo obara prethodni rekord od 3.121 učesnika iz prethodne godine.
Na festivalu se dodeljuju i posebne nagrade, uključujući nagradu za doprinos srpskom stripu „Nikola Mitrović Kokan“ koja je ove godine pripala Rajku Miloševiću Geri iz Barselone i Zoranu Đukanoviću iz Amsterdama. Takođe, dodeljuje se internacionalna nagrada za satirični strip „Miodrag Veličković Mivel“, a laureat je proslavljeni ilustrator i karikaturista Jugoslav Vlahović. Nagrada „Prijatelj stripa“, koja se dodeljuje osobi izvan sveta stripa koja nesebično pomaže devetu umetnost, ove godine je pripala istoričaru dr Aleksandru Uzelcu iz Beograda i izdavaču Zoranu Pejiću iz Banja Luke.
Balkanska smotra mladih strip autora predstavlja značajan događaj u kulturi regiona i pruža priliku mladim autorima da se afirmišu i povežu sa kolegama iz drugih zemalja. Ovaj festival ne samo da slavi devetu umetnost, već i doprinosi kulturnom povezivanju i razmeni ideja među umetnicima iz različitih delova sveta.