Tropske temperature i suša donele mnogo posla vatrogascima u Beogradu

Milan Petrović avatar

Poslednjih deset dana Beograd se suočava sa tropskim temperaturama i sušom, što je rezultiralo povećanim brojem požara na otvorenom. Prema izveštaju Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd, u ovom periodu zabeleženo je čak 140 požara. Ljudski faktor je najčešći uzrok ovih požara, a statistika pokazuje da je u junu mesecu u glavnom gradu bilo za trećinu više požara nego u istom periodu prethodnih godina.

Bojan Jagodić, zamenik komandanta Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd, ističe da je između utorka i srede, u samo 24 sata, registrovano 31 požar. „U junu mesecu smo imali 370 požara, što je za trećinu više nego ranijih godina u istom periodu“, rekao je Jagodić u izjavi za RTS. On je naglasio da su za svako paljenje trave ili đubreta propisane kazne koje se kreću od 10.000 do 50.000 dinara za fizička lica, dok se kazne za pravna lica kreću od 300.000 do milion dinara.

Najčešći uzroci požara su ljudska nepažnja, kao što su bacanje opušaka, paljenje trave ili ostavljanje staklenih boca na otvorenom. Jedini izuzetak su požari izazvani prirodnim fenomenima, poput udara groma. Osim visokih temperatura koje će se, prema predviđanjima stručnjaka, nastaviti i narednih dana, situaciju dodatno komplikuje suša. U poslednjih mesec dana, na području Beograda pala je samo četvrtina uobičajenih padavina, što znatno povećava rizik od izbijanja požara.

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) upozorava građane na potencijalne opasnosti i apeluje na pridržavanje uputstava. „Ako se vreme provodi u šumi ili u blizini, treba izbegavati paljenje vatre,“ poručuju iz RHMZ. Takođe, ističu da vatra ne sme ostati bez nadzora, a pušenje i nekontrolisano bacanje pikavaca predstavljaju dodatne rizike.

U slučaju da građani primete požar, važno je da odmah obaveste vatrogasce pozivom na broj 193. Nadležni su naglasili da se ni u blizini deponija ne sme paliti bilo šta što može ugroziti kvalitet vazduha, kao i da je paljenje strnjike u njivama zakonom kažnjivo.

Ova situacija ukazuje na hitnost i važnost svesti o zaštiti okoline i prevenciji požara. U svetlu sve većih klimatskih promena, potreba za odgovornim ponašanjem i svest o opasnostima koje donose ekstremni vremenski uslovi postaju sve važniji. Stručnjaci pozivaju na zajedničku odgovornost svih građana kako bi se smanjio broj požara i zaštitila priroda.

Vatrogasci su i dalje na visokom stepenu pripravnosti, a lokalne vlasti rade na podizanju svesti o opasnostima od požara, naročito u letnjim mesecima kada je rizik od izbijanja požara značajno povećan. Organizovane su različite akcije i kampanje kako bi se građanima skrenula pažnja na pravilno ponašanje u prirodi i prevenciju potencijalnih požara.

Ova situacija takođe naglašava potrebu za unapređenjem infrastrukture i resursa koje vatrogasne jedinice imaju na raspolaganju, kako bi mogle efikasnije da odgovore na sve veće izazove izazvane klimatskim promenama. U tom smislu, saradnja između građana, lokalnih vlasti i vatrogasnih službi je od suštinskog značaja za očuvanje prirode i bezbednost zajednice.

S obzirom na sve navedeno, važno je da se svi građani uključe u zaštitu svoje okoline i doprinesu smanjenju rizika od izbijanja požara u ovim teškim vremenskim uslovima. Edukacija i svest o važnosti zaštite prirode mogu biti ključni faktori u sprečavanju požara i očuvanju ekosistema.

Milan Petrović avatar