Ekonomista Ljubodrag Savić komentarisao je nedavni dogovor između Sjedinjenih Američkih Država i Kine o smanjenju carina, ističući da ovo nije iznenađenje. Prema njegovim rečima, američki predsednik Donald Tramp je previše ambiciozno uveo carine od 145 procenata na kinesku robu, ne shvatajući sve posledice koje će to imati na američko tržište. Savić naglašava da je Tramp, suočen sa poskupljenjem jeftine kineske robe u SAD, shvatio da „batina ima dva kraja“.
Savić je uporedio Trampovu strategiju sa „slonom u staklarskoj radnji“, ukazujući na to da je američki lider mislil da će jednostavno povećanjem carina naterati Kinu da popusti, međutim, to se nije dogodilo. Posledice su se pokazale u obliku viših cena za potrošače u Americi, što je uticalo na životni standard mnogih Amerikanaca, posebno onih sa nižim primanjima koji su zavisili od jeftine kineske robe.
On objašnjava da su građani i glasači u početku pozitivno reagovali na Trampovu odluku da poveća carinsku stopu, smatrajući da imaju predsednika koji se bori za američke interese. Međutim, kada su shvatili da su cene proizvoda znatno porasle, njihovo oduševljenje se brzo pretvorilo u nezadovoljstvo. Savić ukazuje na to da je važno razumeti da su potrošači ti koji na kraju snose teret ovakvih odluka, a ne samo vlade ili kompanije.
Prema Saviću, situacija je pokazala da je globalizacija stvorila međuzavisnost između ekonomija, i da je jednostavno nametanje visokih carina na uvoz iz Kine dovelo do negativnih posledica po američko tržište. On naglašava da američka ekonomija, uprkos svom bogatstvu, ima značajan deo stanovništva koje se oslanja na pristupačne proizvode, što je dodatno otežalo situaciju.
Analizirajući trenutnu situaciju, Savić se osvrće na to kako bi smanjenje carina moglo uticati na buduće odnose između SAD-a i Kine. On veruje da bi ovo moglo otvoriti vrata za dalju saradnju i smanjenje tenzija, što bi bilo korisno za obe strane. Smanjenje carina bi moglo rezultirati smanjenjem cena za potrošače u Americi, što bi moglo poboljšati ekonomske prilike za mnoge Amerikance.
Savić takođe ukazuje na to da je važno da se u budućim pregovorima između SAD-a i Kine uzmu u obzir interesi potrošača, kao i potencijalne ekonomske posledice. On smatra da bi obema stranama trebalo da bude u interesu da se fokusiraju na dugoročna rešenja koja će omogućiti stabilnost i rast.
U zaključku, Savić ističe da je trenutna situacija rezultat kompleksne dinamike između američke i kineske ekonomije, i da je važno da se u budućnosti izbegavaju odluke koje bi mogle imati negativne posledice po potrošače. On veruje da bi smanjenje carina moglo biti prvi korak ka obnavljanju poverenja i stabilnosti u trgovinskim odnosima između dve najveće svetske ekonomije.