Tramp ponovo pozvao na snižavanje kamatne stope

Milan Petrović avatar

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Tramp, ponovo je kritikovao rukovodstvo američke centralne banke, Federalnih rezervi (FED), zbog njihovog odbijanja da smanje kamatne stope. Ove kritike su usledile usred zabrinutosti o inflaciji koja ostaje iznad ciljanog raspona postavljenog od strane centralne banke. Tramp je izrazio svoje nezadovoljstvo putem objave na društvenoj mreži Truth Social, ističući da FED ne prati korake svojih međunarodnih kolega, posebno u Evropi i Kini, koje su već sprovele smanjenje kamatnih stopa.

U svojoj objavi, Tramp je istakao da, prema njegovom mišljenju, inflacija nije problem, i da su cene osnovnih dobara kao što su benzin, energija i hrana opale. On je postavio pitanje zašto FED, pod vođstvom Jeromea Powella, ne reaguje brže na ekonomske promene, nazivajući ga „Prekasno Pauel“. Tramp je naglasio da bi smanjenje kamatnih stopa moglo pomoći američkoj ekonomiji da procveta, pozivajući na fleksibilniji pristup monetarnoj politici.

Trampov stav o inflaciji i kamatnim stopama dolazi u trenutku kada se ekonomija suočava s izazovima, uključujući visoke troškove života i nesigurnost na tržištu rada. Mnogi ekonomisti su ukazivali na to da bi smanjenje kamatnih stopa moglo dodatno podstaći inflaciju, što je razlog zašto je FED bio oprezan u svojim odlukama. Naime, visoke kamatne stope su dizajnirane da obuzdaju inflaciju, ali to takođe može usporiti ekonomski rast.

Kritike Trampa na račun FED-a nisu nove. Tokom svoje prethodne administracije, često je izražavao nezadovoljstvo odlukama centralne banke, posebno kada su se kamatne stope povećavale. Mnogi analitičari smatraju da je Trampova politika prema FED-u više politički motivisana nego ekonomski zasnovana, s obzirom na to da je on često koristio ekonomske pokazatelje kao što su rast BDP-a i nezaposlenost kako bi opravdao svoje stavove.

U međuvremenu, FED se suočava s pritiscima ne samo sa strane politike, već i sa strane tržišta i investitora. S obzirom na trenutne globalne ekonomske uslove, mnogi analitičari očekuju da će FED morati doneti teške odluke kako bi uravnotežio inflaciju i ekonomski rast. Smanjenje kamatnih stopa može stimulisati potrošnju, ali takođe može dovesti do povećanja inflacionih pritisaka, što je situacija koja zahteva pažljivo razmatranje.

Uprkos Trampovim kritikama, FED je održao svoju politiku opreznosti. Centralna banka je naglasila da će donositi odluke zasnovane na podacima, što uključuje pažljivo praćenje inflacije i drugih ekonomskih pokazatelja. U ovom trenutku, čini se da su članovi FED-a odlučni da ne žure s promenama u monetarnoj politici, smatrajući da bi prerano smanjenje kamatnih stopa moglo dovesti do neželjenih posledica.

U ovom kontekstu, važno je napomenuti da Trampovo insistiranje na smanjenju kamatnih stopa nije jedinstven slučaj u američkoj politici. Mnogi političari tokom istorije su se zalagali za ekonomske mere koje bi im mogle pomoći u ostvarivanju političkih ciljeva. Tramp, kao bivši predsednik, i dalje ima značajan uticaj na političku scenu, a njegovi stavovi o ekonomiji i monetarnoj politici će verovatno nastaviti da izazivaju rasprave među ekonomistima i političarima.

U zaključku, Trampove kritike na račun FED-a osvetljavaju složenu dinamiku između politike i ekonomije. Kako se ekonomija i dalje suočava s izazovima, odluke koje donosi FED će biti od suštinskog značaja za budućnost američke ekonomije. U ovom trenutku, jasno je da će inflacija i kamatne stope ostati ključne teme u političkom i ekonomskom diskursu, dok se američko društvo priprema za sledeće izazove.

Milan Petrović avatar