U Srbiji je zabeležen alarmantan porast tolerancije na nasilje među decom, pri čemu čak 51,9% njih opravdava nasilje. Ova zabrinjavajuća statistika predstavljena je na javnom slušanju Odbora za prava deteta, koje se održalo u Beogradu. Tema slušanja bila je „Neophodnost uvođenja dnevnog boravka za decu u sukobu sa zakonom, roditeljima, školom ili zajednicom i osnivanja posebne ustanove namenjene lečenju i osposobljavanju“.
Predsednica Odbora za prava deteta i Narodne skupštine, Ana Brnabić, otvorila je događaj naglašavajući posvećenost Odbora prevenciji i sprečavanju svih oblika nasilja koji uključuju decu. Ona je takođe istakla značaj identifikacije problema sa kojima se suočavaju deca u sukobu sa zakonom. U okviru ovog slušanja, razmatrana su rešenja koja bi mogla doprineti smanjenju nasilja među decom i unapređenju njihovog položaja u društvu.
Statistika o toleranciji na nasilje među decom ukazuje na ozbiljan društveni problem. Mnogi od učesnika javnog slušanja su naglasili da je neophodno raditi na podizanju svesti o posledicama nasilnog ponašanja. Takođe, potrebno je uložiti napore kako bi se deca naučila nenasilnim načinima rešavanja sukoba. Deca koja su izložena nasilju, bilo da su počinioci ili žrtve, često postaju deo začaranog kruga, što dodatno otežava situaciju.
U tom kontekstu, raspravljalo se o uvođenju dnevnog boravka za decu u sukobu sa zakonom. Ovakva ustanova bi pružila sigurno okruženje gde bi deca mogla da dobiju potrebnu podršku i rehabilitaciju. Predloženi dnevni boravak bio bi mesto gde bi se sprovodile različite aktivnosti usmerene ka razvoju socijalnih veština i emocionalne inteligencije, kao i edukacija o nenasilnom rešavanju sukoba.
S obzirom na to da su deca najosetljivija na društvene promene, važno je da se društvo angažuje u njihovoj zaštiti. U tom smislu, predloženo je i osnivanje posebne ustanove koja bi se fokusirala na lečenje i osposobljavanje dece koja su bila uključena u bilo kakve sukobe sa zakonom ili su bila izložena nasilju. Ova ustanova bi trebala da obezbedi multidisciplinarni pristup, uključujući psihološku podršku, edukaciju i profesionalnu orijentaciju.
Osim toga, učesnici su se složili da je važno uključiti roditelje i zajednicu u proces prevencije nasilja. Edukacija roditelja o načinima kako da prepoznaju i reše nasilno ponašanje kod svoje dece može značajno doprineti smanjenju nasilja. Takođe, zajednica igra ključnu ulogu u stvaranju sigurnog okruženja za decu, gde će se vrednovati tolerancija i poštovanje.
Na javnom slušanju su predstavljeni i primeri dobre prakse iz drugih zemalja, gde su slični programi doprineli smanjenju nasilja među decom. Učesnici su naglasili da je važno učiti iz ovih primera i prilagoditi ih specifičnim uslovima u Srbiji.
Završavajući javno slušanje, Ana Brnabić je ukazala na potrebu za hitnom akcijom i saradnjom svih relevantnih sektora kako bi se ovaj problem rešio. Naglasila je da će Odbor za prava deteta nastaviti da radi na stvaranju boljih uslova za decu i pružanju podrške onima koji su u riziku.
U svetlu ovih informacija, postaje jasno da je potrebno kolektivno delovanje kako bi se obezbedila sigurnija i zdravija budućnost za decu u Srbiji. Uvođenje dnevnog boravka i posebnih ustanova, kao i edukacija roditelja i zajednice, predstavljaju ključne korake u borbi protiv nasilja među decom. Samo zajedničkim snagama možemo stvoriti okruženje u kojem će deca rasti bez straha od nasilja i u kojem će im biti omogućeno da se razvijaju kao odgovorni i empatični članovi društva.