ATP je doživeo ozbiljan udarac, jer će se Kanadski open igrati bez najpoznatijih tenisera u muškoj i ženskoj konkurenciji. Velike zvezde kao što su Novak Đoković, Janik Siner, Karlos Alkaras, Arina Sabalenka i Džek Drejper već su otkazali svoje učešće u Torontu i Montrealu. Kako se takmičenje približava, postoji mogućnost da će se pridružiti i drugi igrači koji će odustati od učešća.
Razlog za ovakvu situaciju leži u promenama koje su uvedene u takmičarski kalendar ATP i WTA tura. Od ove godine, masters turniri u Kanadi i Sinsinatiju trajaće 11 dana, što je duži format sličan onom na Indijan Velsu, Majamiju, Madridu, Rimu i Šangaju. Samo će Monte Karlo i Pariz zadržati stari format od devet dana. Ova promena je izazvala nezadovoljstvo među igračima, jer je pauza između Vimbldona i prvog od letašnijih „hiljadarki“ smanjena na samo dve nedelje. Mnogi teniseri su se žalili na prenatrpanost kalendara, a uprkos tome što su tražili olakšice, vodeće organizacije su nastavile da uvode nove izazove.
Kanadski open je zakazan da počne u nedelju, a finale će se održati u četvrtak, 7. avgusta. Ovo će biti prvi put u istoriji profesionalnog tenisa da se odluka o šampionu donosi sredinom nedelje. Tehnološki napredak i promena formata doveli su do toga da se turniri preklapaju, pošto istog dana počinje i Sinsinati. Ovakva situacija nikada ranije nije zabeležena na tako visokom takmičarskom nivou, osim u slučajevima kada su vremenski uslovi ometali planove.
ATP i WTA su, u nastojanju da povećaju svoje prihode, napravili poteze koji bi mogli naštetiti imidžu i kvalitetu turnira. Kanadski open, koji je nekada bio prestižan događaj, sada deluje kao serija 500, što postavlja pitanje koliko će publika biti zainteresovana da prati takmičenje u ovakvom formatu. U svetlu ovih otkazivanja i promena, postavlja se pitanje budućnosti velikih turnira i njihovog značaja na ATP i WTA turama.
Mnogi ljubitelji tenisa su razočarani, jer su se nadali da će moći da vide najbolje igrače u akciji. Ovakva situacija može stvoriti i dodatne tenzije među teniserima, koji se bore za bolje uslove i veće razumevanje od strane organizacija. U narednim danima će se verovatno pojaviti još informacija o eventualnim otkazivanjima, a ljubitelji tenisa ostaju u iščekivanju kako će se situacija dalje razvijati.
Ova godina je već puna iznenađenja i kontroverzi u svetu tenisa, a Kanadski open predstavlja samo jedan od mnogih izazova s kojima se igrači suočavaju. U svetlu ovih promena, važno je razmisliti o tome kako će se tenis razvijati u budućnosti i kakve će to posledice imati po sport i njegove fanove.
U svakom slučaju, ljubitelji tenisa će morati da se naviknu na nove okolnosti i prilagode se promenama koje donosi ATP i WTA. Ova situacija može otvoriti vrata novim talentima koji će možda imati priliku da zasijaju u odsustvu velikih imena. No, s druge strane, postavlja se pitanje kvalitetnog takmičenja i koliko će to uticati na ukupno iskustvo gledalaca.
Kako se takmičenja bliže, ostaje da se vidi ko će se konačno pojaviti na terenu i kako će se situacija razvijati. Iako su otkazivanja razočarala mnoge, svet tenisa će se nastaviti kretati napred, možda sa novim herojima i pričama koje će oblikovati budućnost ovog sporta.