Kompania „Gugl“ postigla je sa Teksasom preliminarnu nagodbu i pristala da plati 1,375 milijardi dolara zbog optužbi da je prekršila zakone o zaštiti privatnosti korisnika. Ovu informaciju je saopštio državni tužilac Teksasa, Ken Pakston. On je ovu nagodbu nazvao „istorijskom pobedom“ za zaštitu prava na privatnost i bezbednost građana Teksasa. Ovo je najveća nagodba koju je neka država postigla protiv „Gugla“ u sličnim parnicama koje se tiču kršenja privatnih podataka.
Nagodba se odnosi na dve tužbe koje su uključivale tri proizvoda kompanije „Gugl“ i tiču se navodnog kršenja zakona o zaštiti potrošača u Teksasu. Pakston je izjavio da velike tehnološke kompanije ne smeju biti iznad zakona. On je istakao da je „Gugl“ godinama pratio kretanja korisnika, njihove privatne pretrage, kao i prikupljao biometrijske podatke, uključujući glas i geometriju lica, kroz svoje proizvode i usluge.
Tužitelj Pakston je „Gugl“ izveo na sud dvaput tokom 2022. godine, optužujući kompaniju da je pratila lokaciju korisnika čak i kada su oni mislili da su tu funkciju isključili. Takođe, tužba se odnosila na obmanu korisnika u vezi sa privatnošću „inkognito“ režima. „Gugl“ je u svom saopštenju naveo da se nagodba odnosi na optužbe povezane sa „inkognito“ režimom, istorijom lokacije i biometrijskim podacima, ali kompanija nije priznala bilo kakvu odgovornost za navedene prekršaje.
Portparol „Gugla“, Hose Kastanjeda, izjavio je da se ovom nagodbom rešava niz starih optužbi, od kojih su mnoge već rešene na drugim mestima. On je naglasio da se radi o politikama proizvoda koje su odavno promenjene i da nagodba ne uključuje obavezu promene proizvoda. U Pakstonovom saopštenju se ne pominje da li će nagodba primorati kompaniju da promeni svoju poslovnu praksu.
Detalji nagodbe nisu objavljeni, niti je navedeno kako će novac biti iskorišćen. Ova situacija dolazi nakon što je kompanija „Meta“, vlasnik društvenih mreža Fejsbuk i Instagram, prošle godine pristala da plati 1,4 milijarde dolara kako bi rešila slične optužbe koje je takođe podneo Pakston.
Optužbe koje su podnete protiv „Gugla“ u Teksasu su deo šireg trenda u kojem se regulatorna tela i državne vlasti širom Sjedinjenih Američkih Država sve više fokusiraju na pravila i zakone koji se tiču zaštite privatnosti korisnika. Ove nagodbe ukazuju na sve veću zabrinutost potrošača i vlada o načinima na koje velike tehnološke kompanije prikupljaju i koriste lične podatke.
U poslednjih nekoliko godina, pitanja privatnosti su postala ključna tema u tehnološkoj industriji. Pojava novih zakona o zaštiti podataka, kao što su General Data Protection Regulation (GDPR) u Evropskoj uniji, postavila su visoke standarde za zaštitu privatnosti korisnika. S obzirom na to, tehnološke kompanije su prinuđene da se prilagode novim pravilima i standardima kako bi izbegle pravne posledice.
Uprkos nagodbama i zakonodavnim promenama, mnogi analitičari i stručnjaci upozoravaju da je potreban veći nadzor i regulacija u oblasti privatnosti podataka. U tom kontekstu, važno je da korisnici budu svesni svojih prava i načina na koje mogu zaštititi svoje lične informacije.
Ovaj slučaj sa „Guglom“ i Teksasom može poslužiti kao primer za druge države i korisnike širom sveta, da se bore za svoja prava i očekuju od tehnoloških kompanija veću odgovornost i transparentnost u pogledu korišćenja njihovih podataka. Na kraju, jasno je da se era digitalne privatnosti suočava sa izazovima, ali i prilikama za unapređenje i jačanje zaštite prava potrošača.