Tramp je proslavio 100 dana svog drugog mandata na događaju u Detroitu, u Mičigenu, gde je okupljenim pristalicama predstavio svoje viđenje trenutne situacije u zemlji. U svom govoru, istakao je da je od početka mandata započela “revolucija zdravog razuma“ i da koristi svoj položaj da sprovede duboke promene. Ove reči su naišle na oduševljenje prisutnih, a Tramp je naglasio da su to samo prvi koraci i da još mnogo toga dolazi.
Jedna od ključnih tačaka njegovog govora bila je vezana za automobilski sektor. Tramp je rekao da se kompanije “stavljaju u red“ da otvore nove proizvodne pogone u Detroitu, gradu koji je u prošlosti bio centar automobilske industrije u Americi. Ova izjava može se shvatiti kao pokušaj da se ponovo oživi ta industrija, koja je prošla kroz brojne izazove u poslednjim decenijama.
U vezi sa popularnošću, Tramp je odbacio ankete koje sugerišu da bi mogla opasti, nazivajući ih “lažnim“. Ovakva retorika je u skladu sa njegovim stilom iz prošlosti, kada je često kritikovao medije i ankete koje nisu prikazivale rezultate po njegovoj želji. Ovaj deo govora ukazuje na njegovu odlučnost da ostane u kontaktu s bazom podrške i da ih motiviše da ostanu uz njega.
Tokom govora, Tramp je pokazao i snimke deportovanih osoba koje se vraćaju u El Salvador. Ova tema imigracije često se pojavljuje u njegovim govorima, a on je iskoristio ovu priliku da ponovo naglasi svoju strogu politiku prema ilegalnoj imigraciji. Ovaj pristup je i dalje popularan među njegovim pristalicama, koji veruju da je potrebno osigurati granice i zaštititi nacionalnu bezbednost.
Tramp je takođe govorio o ekonomskim pokazateljima, navodeći da su cene jaja u SAD pale za oko 87%. Ovaj podatak može delovati kao mali uspeh u njegovoj ekonomskom programu, ali je važno napomenuti da se u isto vreme suočava sa izazovima kao što su inflacija, rast cena energije i kamatne stope na hipoteke. Iako je nezaposlenost blago porasla, Tramp je pokušao da umiri svoje pristalice isticanjem pozitivnih ekonomskih pokazatelja koji su, prema njegovim rečima, rezultat njegovih politika.
Međutim, situacija na berzi postala je nestabilna, a tržište se suočilo s previranjima zbog uvođenja novih “recipročnih“ carina. Ove mere su deo Trampove šire strategije trgovinske politike, koja se fokusira na zaštitu američkih interesa i industrije. Iako su neki njegovu politiku trgovinskih carina kritikovali, Tramp se oslanja na svoje pristalice, koji veruju da su ovakvi potezi neophodni za očuvanje radnih mesta u zemlji.
U celini, Trampov govor u Detroitu odražava njegovu strategiju da se poveže s osnovnim biračima i ponovo ih motiviše za podršku. Njegove poruke su usmerene ka ekonomskim postignućima, dok istovremeno naglašava svoju strogu politiku prema imigraciji. Kako se njegov drugi mandat nastavlja, Tramp će verovatno nastaviti da se oslanja na ovu vrstu retorike kako bi održao podršku i suočio se s izazovima koji dolaze.
Trampova sposobnost da privuče i zadrži pažnju svojih pristalica i dalje je njegova najjača karika, iako se suočava sa sve većim kritikama i izazovima. Njegovi planovi za budućnost i način na koji će se nositi s trenutnim ekonomskim i političkim pitanjima, biće ključni za njegov uspeh tokom preostalih godina mandata.